• „Reading is your power”

• 15.11.2022 10:00
      • Innowacja metodyczno- programowa z języka angielskiego

• Prowadzący: mgr Daria Łożyńska

Tytuł: „Reading is your power”

Przedmiot: język angielski

Rodzaj innowacji: metodyczno-programowa

Adresat innowacji: klasa 6D

Zakres/warunki: 6 godzin na semestr/lekturę

Data wprowadzenia : październik 2022 r.

Data zakończenia: maj 2023 r.

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA

„Reading is your Power” to innowacja prowadzona przy współpracy z wydawnictwem Pearson.

Podczas zajęć omawiane są książki z serii Pearson English Kids Readers oraz  Pearson English Readers.  Wspólnie z uczniami wybraliśmy dwie lektury: Coco oraz Peter Pan.

Do każdej książki z serii Pearson są przygotowane gotowe karty pracy oraz  nagrania, które nauczyciel może wykorzystać podczas zajęć. Stanowią  one bazę pomocniczą, jednak nie ograniczają do indywidualnych działań i kreatywnych form proponowanych przez nauczyciela.

Treść książek jest dostosowana do wieku uczniów oraz zakresu słownictwa, którym   posługują się oni na swoim poziomie zaawansowania językowego. W trakcie pierwszego roku, tj. wdrażania innowacji oraz badania zainteresowania i zaangażowania uczniów, omówione zostaną dwie lektury (po jednej na każdy semestr).

Na pracę z książką przeznaczamy 2-3 godziny lekcyjne, w zależności od możliwości językowych grupy. Pozostałe 3 godziny to czas wykorzystany na kreatywne działania mające na celu utrwalenie słownictwa, konstrukcji gramatycznych, pobudzenie uczniów do działania oraz twórczej pracy.

Każde zajęcia składają się z trzech etapów: pre-reading, while-reading i post-reading, aby uczniowie mogli zapoznać się z treścią książki, przeczytać książkę w aktywny sposób oraz utrwalić nowopoznane słowa i zwroty.

Uczniowie czytają wybrane fragmenty książek podczas lekcji, w przestrzeni przyjaznej uczniom, w której uczniowie mogą poczuć się swobodnie. W tym celu można dokonać zmiany ustawienia stolików i krzeseł w sali lekcyjnej. Warto, aby każdy uczeń prowadził zeszyt przeznaczony do lektur omawianych na zajęciach. W zeszycie uczniowie będą zapisywać kluczowe zwroty i zdania, wklejać karty z ćwiczeniami, a także tworzyć mapy myśli i lapbooki.

Podczas zajęć wykorzystane zostaną różnorodne metody aktywizujące: pantomima, drama, układanie i prezentacja krótkich dialogów, śpiewanie piosenek oraz prezentacja spektaklu. Na zajęciach przeważać będzie forma pracy w grupie oraz pracy w parach, niemniej jednak czasami uczniowie pracować będą indywidualnie.

CELE:

• wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia,
        • zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego,
        • rozwijanie w uczniu poczucia własnej wartości, a także wiary we własne możliwości,
        • uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka angielskiego,
        • rozbudzenie pasji do nauki języka obcego,
        • poszerzanie zakresu słownictwa poprzez różnorodne formy pracy z językiem obcym,
        • rozwijanie umiejętności samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji,
        • integracja zespołu,
        • poprawa wymowy z uwzględnieniem intonacji i akcentu,
        • kształtowanie postawy otwartości wobec innych kultur,
        • kształtowanie kreatywności i umiejętności twórczego myślenia,