• Półkolonie letnie 2019

• 10.07.2019 00:11
      • Ledwo pożegnaliśmy rok szkolny, a już w poniedziałek wystartowały półkolonie. Pierwszy turnus trwał od 24.06. do 28.06. 2019 r., drugi odbył się w dniach 01.07. – 05.07. 2019. W wypoczynku uczestniczyło 120 uczniów. W tym roku hasłem przewodnim naszych wakacyjnych wędrówek były Kaszuby.

• Odwiedziliśmy średniowieczną osadę w Sławutowie, gdzie w warsztatach: bursztynniczym  i  garncarskim -sprawdzaliśmy swoje umiejętności rzemieślnicze. Powstały wspaniałe medaliony, garnuszki i dzbanuszki, a z osady każdy wyjechał z własnoręcznie wykonanym naszyjnikiem z bursztynem. Niezwykłą atrakcją było zwiedzanie Grot Mechowskich, ale wszyscy odważnie podołali temu wyzwaniu.

Kolejny dzień to wyprawa do Gowidlina. W Kaszubskiej Checzy wyrabialiśmy drożdżowe ciasto, by upiec pyszne bułeczki.  Gdy zwiedzaliśmy okolicę agrobusem, nasza gospodyni przygotowała wspaniałe ziemniaczane placki, które obowiązkowo, jak na kaszubską wieś przystało, jedliśmy z cukrem. Po degustacji czekała na nas niespodzianka – występ kaszubskiej kapeli: zabawy i wspólne śpiewanie.

We Wdzydzach , w Muzeum Etnograficznym, mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji w starej szkole. Okazało się, że pisanie gęsim piórem wcale nie jest takie łatwe. Za to chętnych do klęczenia na grochu było bardzo wielu. W kolejnym warsztacie powstały makatki – praca przy krosnach była żmudna, wymagała cierpliwości i precyzji, ale wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniem.

Z kolei w Żuławce czekała na nas drużyna Senseia i wiele sportowych zadań: strzelanie, walka na piankowe makarony, drewniane narty i oczywiście poszukiwanie ukrytego skarbu. Opowieść o strasznym bagniaku niejednemu zjeżyła włosy na głowie, ale było na kogo zrzucić winę za wszystkie zgubione rzeczy.

Niezapomnianym przeżyciem był udział w eksperymentach przeprowadzonych przez pana Piotra Moskwę. Dowiedzieliśmy się, jak zrobić rakietę z plastikowej butelki i zostaliśmy poskramiaczami ognia.

Dla złagodzenia obyczajów wybraliśmy się do pruszczańskiego „Kina na bursztynowym szlaku” na seans „Aladyn”.  Znana wszystkim historia rozbawiła do łez i wzruszyła, a filmowe piosenki towarzyszyły nam w drodze powrotnej do szkoły.

Każdy dzień naszych półkolonii był aktywny i kreatywny: rysowaliśmy kredą na chodniku, rywalizowaliśmy w zawodach sportowych w sali gimnastycznej, stworzyliśmy plakaty i wybraliśmy nazwę grupy.

Do zobaczenia za rok!