• Innowacja pedagogiczna „Bawimy się w kodowanie”

• 25.11.2021 11:48
          •  „Bawimy się w kodowanie" w oddziale przedszkolym.

Innowacja pedagogiczna  „Bawimy się w kodowanie” została opracowana przez Panią Agnieszkę Antkiewicz, nauczycielkę Oddziałów Przedszkolnych przy ul. Kochanowskiego 8 i  realizowana jest w  grupie trzylatków („Jeżyki”) w ciągu roku szkolnego 2021/2022. Innowacja jest  odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz zmieniający się w bardzo szybkim tempie świat. Jej stworzenie inspirowane było metodą „Kodowanie na dywanie”.

Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie
            i eksperymentowanie;
            stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat; świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii.

Zajęcia uwzględniają Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego, są jej uzupełnieniem i rozszerzeniem. Tematy zabaw i zajęć są powiązane z treściami aktualnie realizowanymi w grupie lub z zagadnieniami, które akurat interesują dzieci. Podczas zajęć wykorzystywane  są dydaktyczne narzędzia do kodowania offline (mata do kodowania, krążki, kolorowe kubki, kolorowe kartki, klocki, szarfy gimnastyczne) oraz mobilny sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu.