• Instalacja "Fraktal na stulecie"

• 29.04.2019 21:39
        • Sprawozdanie z budowy „Fraktala na stulecie”

(umieszone również na stronie Polskiego Towarzystwa Matematycznego

• Z inicjatywy pań Renaty Fredy i Bożeny Nowak społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim zadecydowała o przystąpieniu do realizacji bardzo ciekawej akcji, która jest istotnym punktem roku jubileuszowego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Akcja polegała na ułożeniu „żywego” Trójkąta Sierpińskiego z pomocą uczniów. Zdecydowaliśmy się podjąć duże wyzwanie i ułożyć fraktal 6. stopnia, czyli zaangażować 729 uczniów.

Przygotowania trwały cały tydzień. Rozrysowano plan rozmieszczenia klas uczniowskich, zaplanowano opiekę nauczycieli i zastępstwa, obmierzono boiska i wybrano miejsce ułożenia fraktala. Nauczyciele matematyki przeprowadzili lekcje na temat fraktali, a uczniowie przygotowali plakaty opisujące te arcy ciekawe figury.

W dniu poprzedzającym inicjatywę uczniowie klasy 7e pod opieką chętnych nauczycieli wyznaczyli na boisku szkolnym i oznaczyli przy pomocy kolorowych taśm wszystkie trójkąty konieczne do ułożenia.

Punkt kulminacyjny akcji wypadł 5 kwietnia. Tego dnia wszyscy uczniowie klas III-VIII i 3 gimnazjum sukcesywnie zajmowali z góry określone miejsca na planie naszego fraktala. Nauczyciele nadzorowali poprawność konstrukcji i sami w niej uczestniczyli.

Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Uzyskaliśmy piękny biało-czerwony fraktal.

Czując niedosyt z powodu braku zdjęcia „z lotu ptaka”, postanowiliśmy ułożyć dodatkowo fraktal na sali gimnastycznej.