• EKO SZKOŁA 2023/2024

• Niecodzienna lekcja" Energetyka niekonwencjonalna"

• Na zakończenie Tygodnia Ziemi w naszej szkole odbyło się ciekawe spotkanie na temat energetyki niekonwencjonalnej, na którym uczestniczyli uczniowie klas siódmych.  Podczas spotkania uczniowie klasy 7d odpowiedzieli na pytanie “ Czy w Polsce powinniśmy budować elektrownie atomowe?” Podczas debaty  przedstawiali argumenty o konieczności  budowy nowych źródeł energii a także zastępowaniu starych wysłużonych pieców węglowych energią pochodzącą z OZE i atomu. Zaprezentowali także obawy mieszkańców regionu, w których ma powstać pierwsza elektrownia atomowa oraz korzyści jakie uzyskają w przyszłości  mieszkańcy oraz  nasze województwo. Następnie pan dyrektor Paweł Biesiekierski zaprezentował uczniom wyzwania energetyczne przed jakim stoi Polska i Europa ze względu na przechodzenie na niskoemisyjne źródła wytwarzania energii. Uczniowie dowiedzieli się  o  najnowszych trendach pozyskiwania energii na świecie, paliwie przyszłości oraz ekologicznych pojazdach.

• Doświadczenia i obserwacje uczniowskie

• Uczniowie klasy siódmej Katarzyna Kiedyk, Michał Mynyk oraz Tomasz Piotrowski opracowali projekt badawczy

Ropa naftowa jako zagrożenie dla środowiska” Projekt ten reprezentował naszą szkołę na III Miejskim Konkursie Ekologicznym.

Podczas prezentacji projektu uczniowie wykazali zagrożenie jakie niesie transport ropy naftowej dla oceanów i mórz. Przytoczyli największe katastrofy na świecie oraz na Morzu Bałtyckim oraz wpływ zanieczyszczeń ropopochodnych  na łańcuchy troficzne.

W części badawczej wykazali zmianę struktury piór ptactwa wodnego  i sierści zwierząt w kontakcie z produktami ropopochodnymi. Doświadczalnie wykazali  jakie środki chemiczne czyszczą najlepiej pióra, które substancje ropopochodne wykazują się największą palnością.

Projekt uczniów naszej szkoły okazał się najlepszy i zajął pierwsze miejsce.

• Dokarmianie ptaków

• Nasi mali przyrodnicy z klasy 4 a zaangażowali się w akcję dokarmiania ptaków zimą.

Samodzielnie przygotowywali zdrowy i energetyczny pokarm dla ptaków (kule tłuszczowo - nasienne, świeże i suszone owoce, ziarna słonecznika, mieszanki zbóż, orzechy,plastry słoniny). Zawiesili też w paru miejscach wokół szkoły wykonane wcześniej karmniki, każdy z nich był bardzo pomysłowy.

Dzieci poznały wcześniej zasady dokarmiania ptaków zimą, wiedzą też, jakie gatunki ptaków bywają w naszym otoczeniu i jakie należy im stworzyć warunki by przetrwały zimę – czas kiedy jest niska temperatura, wszystko wokół zamarznięte lub przykryte śniegiem.

Zachęcamy Was – Pamiętajcie o stałym dokarmianiu ptaków zimą.

• Dajemy drugie życie odpadom

• Na lekcji plastyki uczniowie klas czwartych wykonywali roboty. Dawali w ten sposób drugie życie odpadom. Najlepsze prace uczniów zostały zaprezentowane na holu szkoły. Podczas pracy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Była to świetna zabawa, która dała dużo uśmiechu

• Klasowa  Wigilia Bez Plastiku 2023

• Dzień Czystego Powietrza

• 14 listopada 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. To doskonały moment na uświadomienie sobie, jak ważna dla nas jest jakość powietrza. W holach powstały wystawy :“Trucicieli powietrza”, “Smog to zło” oraz “Palenie śmieci zabija. Nie truj!”. Na lekcjach odczytaliśmy stan powietrza z czujnika znajdującego się na naszej szkole https://esa.nask.pl/ i porównywaliśmy ze stanem powietrza w innych częściach miasta oraz Polski. Nauczyciele podczas zajęć korzystali z ciekawych materiałów zaproponowanych
          przez Edukacyjną Sieć Antysmogową. Szczególnie staraliśmy pokazać uczniom sposoby dbania o czyste powietrze i rolę niskiej emisja spalin. Uczniowie przeprowadzali eksperymenty oraz grali w interaktywne smogowe gry.

• Certyfikat partnerstwa dla SP4 "Klimat w szkołach metropolii"

• Szkolna wymiana roślin