• EKO SZKOŁA 2023/2024

    • Zielona przestrzeń wokół nas

    • W ostatnich tygodniach uczniowie klas piątych swoje lekcje biologii odbywali w terenie. Obserwowali jak przyroda budzi się do życia wiosną.   

     Uczniowie na podstawie klucza, opisów i fotografii rozpoznawali drzewa i krzewy iglaste,  rosnące wokół szkoły. Na podstawie budowy, igieł i szyszek udało się oznaczyć: modrzewia europejskiego, świerka pospolitego, sosnę zwyczajną czy żywotnik zachodni. Uczniowie po liściach oraz charakterystycznych elementach budowy rozpoznali między innymi brzozę brodawkowatą, lipę drobnolistną, klona i graba zwyczajnego. Szczególną uwagę uczniów zwrócił złotokap pospolity ze względu na okazałe zwisające żółte kwiatostany.
     Uczniowie w terenie obserwowali także rosnący na płocie winobluszcz, jego elastyczne, długie pędy i wąsy czepne zaopatrzone w przylgi za pomocą, których wspina się po podporach, odszukiwali również miejsca skąd wyrastają młode pędy.
     Szczególne miejsce w naszych zajęciach terenowych miała obserwacja roślin łąkowych oraz występujących wokół kostki chodnikowej. Dzieci na podstawie schematów, opisów oraz klucza do rozpoznawania roślin – odszukiwały takie gatunki jak np. mniszek pospolity oraz powstały z niego tzw. dmuchawiec zawierający nasiona, bluszczyk kurdybanek, babka zwyczajna, bodziszek drobny, wiechlina roczna, tobołki polne, szczawik żółty, krwawnik pospolity, babka lancetowata czy stokrotka polana. Uczniowie szukali także miejsc występowania mchu i przyglądali się jego budowie zewnętrznej. Wyznaczali w terenie miejsca występowania porostów, najczęściej pojawiały się one na ogrodzeniu oraz korze drzew. Takie zajęcia terenowe z biologii poszerzyły wiedzę i zachęciły uczniów do dalszych obserwacji i poszukiwań oraz uwrażliwiły na piękno zielonej otaczającej nas przestrzeni.

    • Chemia w żywności

    •  W ramach realizacji projektu Eko Szkoła uczniowie klasy 7e,7d,8b wykonali plakaty “ Chemia w żywności” .  Celem wystawy było zwrócenie uwagi, że w zjadanej  wysoko przetworzonej żywności  znajduje się wiele  polepszaczy, zagęszczaczy, barwników, konserwantów. Produkty te nie tylko poprawiają smak, przedłużają przydatność do spożycia

     Okazuje się, że chemia spożywcza ma swoje zalety i wady. Ze wszystkim należy zachować umiar. Produkty sprzedawane w naszych sklepach są zawierają bezpieczne dawki,  ale dostarczając do naszego organizmu wiele porcji jednego produktu albo kilku zawierających te same składniki możemy je przedawkować. Dlatego trzeba kontrolować co spożywamy by nie zachorować na choroby cywilizacyjne. 

    • Zagrożone gatunki - gazetka przedmiotowa

    • Z okazji Dnia Ziemi uczniowie  rysowali plakaty przedstawiające zwierzęta zagrożone wyginięciem. Najlepsze prace zostały zaprezentowane na gazetce przedmiotowej z biologii

    • Ekologiczny transport

    • Uczniowie naszej szkoły coraz częściej  dojeżdżają do szkoły ekologicznym transportem. Chętnie wybierają rower i hulajnogę. Taka forma podróżowania nie tylko wpływa na kondycję fizyczną dzieci i młodzieży ale także przyczynia się do ochrony środowiska. W celu nakłonienia niezdecydowanych kolegów i koleżanek do takiej formy aktywności uczniowie podczas lekcji plastyki rysowali rowery marzeń a na i informatyce  projektowali  ulotki i wykonywali prezentacje  Najlepsze prace zostały zaprezentowane na szkolnym holu oraz magicu.

     Akcja ta przyczyniła się do wzrostuliczby uczniów dojeżdzających rowerem do szkoły.

    • Dzień Wody z PAH

    • Zabawy ekologiczne z  EkoEksperymentarium

    • Uczniowie klasy 4b, 6c i 6a uczestniczyli w programie edukacyjnym EkoEksperymentarium. Podczas lekcji  przyrody, geografii i godziny z wychowawcą  rozwiązywali  różnorodne zadania w pokojach zagadek. W ogrodzie zapoznawali się z małą i dużą retencją. Dowiedzieli się co można zrobić, by był on przyjazny dla nasze planety i flory i fauny. W kuchni rozwiązywali zadania dzięki, którym dowiedzieli się jak mądrze kupować rzeczy i segregować odpady. Dowiedzieli się także jak w przebiega  recykling. W łazience jak oszczędzać wodę a w pokoju dziecięcym jak zmniejszyć ślad węglowy.
      

    • Niecodzienna lekcja "Energetyka niekonwencjonalna"

    • Na zakończenie Tygodnia Ziemi w naszej szkole odbyło się ciekawe spotkanie na temat energetyki niekonwencjonalnej, na którym uczestniczyli uczniowie klas siódmych.  Podczas spotkania uczniowie klasy 7d odpowiedzieli na pytanie “ Czy w Polsce powinniśmy budować elektrownie atomowe?” Podczas debaty  przedstawiali argumenty o konieczności  budowy nowych źródeł energii a także zastępowaniu starych wysłużonych pieców węglowych energią pochodzącą z OZE i atomu. Zaprezentowali także obawy mieszkańców regionu, w których ma powstać pierwsza elektrownia atomowa oraz korzyści jakie uzyskają w przyszłości  mieszkańcy oraz  nasze województwo. Następnie pan dyrektor Paweł Biesiekierski zaprezentował uczniom wyzwania energetyczne przed jakim stoi Polska i Europa ze względu na przechodzenie na niskoemisyjne źródła wytwarzania energii. Uczniowie dowiedzieli się  o  najnowszych trendach pozyskiwania energii na świecie, paliwie przyszłości oraz ekologicznych pojazdach.

    • Dzień Ziemi - lekcje o klimacie

    • Z okazji Światowego Dnia Ziemi i odbywającego się  w szkole Tygodnia Ziemi  uczniowie klasy 7c,7d,7e  na lekcjach geografii zapoznawali się z filmami  zaproponowanymi przez  edu esa nask pl. do tematu ” Klimat się zmienia - zmień swój sposób myślenia”  Podczas lekcji  uczniowie zapoznali się z  filmem “ Trudna lekcja o globalnym ociepleniu “ oraz” Nasze wybory i ich wpływ na klimat”. Po prezentacji filmów  uczniowie dyskutowali,  jak można  ograniczyć swój ślad węglowy i jak każdy z nas może wpłynąć na klimat naszej planety.  Na kolejnej   lekcji   kontynuowaliśmy zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych w Polsce. Uczniowie   zapoznali się  z filmem “Jak szybko wysycha mam Polska ?

     Projekcja filmu skłoniła  uczniów do dyskusji na temat związku zmian klimatu i ich wpływu na  gospodarkę i jakość wód podziemnych. Młodzież zastanawiała się dlaczego Polska znajdująca się w Europie Środkowej  zagrożona jest suszą w rolnictwie i brakiem wody w mieszkaniach. Wypowiedzi uczniów pokazały, że  powszechna betonoza, regulacja rzek i niewłaściwy recykling wody niekorzystnie wpływa na klimat. Dlatego potrzeba jest zasada małych kroczków, czego przykładem jest właśnie założony w szkole ogród deszczowy.


    • Doświadczenia i obserwacje uczniowskie

    • Uczniowie klasy siódmej Katarzyna Kiedyk, Michał Mynyk oraz Tomasz Piotrowski opracowali projekt badawczy

     Ropa naftowa jako zagrożenie dla środowiska” Projekt ten reprezentował naszą szkołę na III Miejskim Konkursie Ekologicznym. 

     Podczas prezentacji projektu uczniowie wykazali zagrożenie jakie niesie transport ropy naftowej dla oceanów i mórz. Przytoczyli największe katastrofy na świecie oraz na Morzu Bałtyckim oraz wpływ zanieczyszczeń ropopochodnych  na łańcuchy troficzne.

     W części badawczej wykazali zmianę struktury piór ptactwa wodnego  i sierści zwierząt w kontakcie z produktami ropopochodnymi. Doświadczalnie wykazali  jakie środki chemiczne czyszczą najlepiej pióra, które substancje ropopochodne wykazują się największą palnością.

     Projekt uczniów naszej szkoły okazał się najlepszy i zajął pierwsze miejsce.

    • Dokarmianie ptaków

    • Nasi mali przyrodnicy z klasy 4 a zaangażowali się w akcję dokarmiania ptaków zimą.

     Samodzielnie przygotowywali zdrowy i energetyczny pokarm dla ptaków (kule tłuszczowo - nasienne, świeże i suszone owoce, ziarna słonecznika, mieszanki zbóż, orzechy,plastry słoniny). Zawiesili też w paru miejscach wokół szkoły wykonane wcześniej karmniki, każdy z nich był bardzo pomysłowy.

     Dzieci poznały wcześniej zasady dokarmiania ptaków zimą, wiedzą też, jakie gatunki ptaków bywają w naszym otoczeniu i jakie należy im stworzyć warunki by przetrwały zimę – czas kiedy jest niska temperatura, wszystko wokół zamarznięte lub przykryte śniegiem.

     Zachęcamy Was – Pamiętajcie o stałym dokarmianiu ptaków zimą.

    • Dajemy drugie życie odpadom

    • Podczas warsztatów plastycznych  uczniowie klas czwartych wykonywali roboty. Dawali w ten sposób drugie życie odpadom. Najlepsze prace uczniów zostały zaprezentowane na holu szkoły. Podczas pracy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Była to świetna zabawa, która dała dużo uśmiechu

    • Klasowa  Wigilia Bez Plastiku 2023

    • Dzień Czystego Powietrza

    • 14 listopada 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. To doskonały moment na uświadomienie sobie, jak ważna dla nas jest jakość powietrza. W holach powstały wystawy :“Trucicieli powietrza”, “Smog to zło” oraz “Palenie śmieci zabija. Nie truj!”. Na lekcjach odczytaliśmy stan powietrza z czujnika znajdującego się na naszej szkole https://esa.nask.pl/ i porównywaliśmy ze stanem powietrza w innych częściach miasta oraz Polski. Nauczyciele podczas zajęć korzystali z ciekawych materiałów zaproponowanych
     przez Edukacyjną Sieć Antysmogową. Szczególnie staraliśmy pokazać uczniom sposoby dbania o czyste powietrze i rolę niskiej emisja spalin. Uczniowie przeprowadzali eksperymenty oraz grali w interaktywne smogowe gry.

    • Certyfikat partnerstwa dla SP4 "Klimat w szkołach metropolii"

    •  

      
    • Szkolna wymiana roślin

  •  Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pruszczu Gdańskim Godziny pracy sekretariatu: ul. Kasprowicza 16 pn. - pt. 7.30 - 15.30
   • Szkoła Podstawowa nr 4
   • 58 682-20-24 58 682-10-48
   • ul. Kasprowicza 16 83-000 Pruszcz Gdański 83-000 Pruszcz Gdański Poland
   • Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 4 ul. Jana Kochanowskiego 8 83-000 Pruszcz Gdański tel. 58 682-35-75 e-mail: op@sp4gda.pl
 • Metamorfozy szkoły

   brak danych