Wizyta w Ośrodku Kultury Morskiej
20 marca uczniowie z klasy 6b przeżyli prawdziwą morską przygodę! . Odwiedzili Ośrodek Kultury Morskiej, gdzie czekało na nich mnóstwo edukacyjnych atrakcji i niezapomnianych wrażeń!
5Na początek – warsztaty, podczas których młodzi odkrywcy dowiedzieli się, skąd bierze się prąd na statkach i jak działają systemy energetyczne na morzach i oceanach. Praktyczne eksperymenty pozwoliły uczniom zrozumieć tajniki energii, która napędza statki!
Kolejnym punktem była fascynująca ekspozycja interaktywna – uczniowie mogli: Spróbować swoich sił w sterowaniu statkiem .Zobaczyć, jak wygląda przeładunek towarów w porcie. Odbyć podwodną podróż batyskafem.
To była nie tylko świetna zabawa, ale również cenna lekcja o technologii, żegludze i roli energii we współczesnym świecie transportu morskiego.
X Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji
Nasi uczniowie w rejonowym etapie X Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji!
13 marca 2025 r., ósemka naszych wspaniałych uczniów wzięła udział w etapie rejonowym X Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej w Gdyni.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki oraz listę tych, którzy zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego!
Nastroje były świetne, zaangażowanie ogromne, a pasja do nawigacji – na najwyższym poziomie! Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki oraz listę tych, którzy zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego!
Nastroje były świetne, zaangażowanie ogromne, a pasja do nawigacji – na najwyższym poziomie! Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Spotkani z Komandorem
29 października, uczniowie klas 3e i 4a, mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z kmdr ppor. Dariuszem Kloskowskim
1Pan Dariusz przybliżył uczniom pracę marynarza, opowiedział o obowiązkach służbowych, wyzwaniach związanych ze służbą na morzu, a także tradycjach marynarskich, często związanych z konkretnym wydarzeniem i kulturą morską. Podczas spotkań Pan Dariusz był ubrany w tradycyjny mundur marynarski, który składał się z kilku charakterystycznych elementów. Opowiedział o każdym elemencie, wyjaśniając ich funkcje i znaczenie, zwrócił uwagę na emblematy i naszywki, które uwzględniają stopień i przynależność do marynarki wojennej. Uczniowie mieli okazję obejrzeć różne przyrządy wykorzystywane na okrętach do nawigacji i monitorowania warunków na morzu, a możliwość wypróbowania tych przyrządów wzbudziła duży entuzjazm. Spotkanie uczestników z Panem Dariuszem było nie tylko lekcją o marynarskim życiu, ale także wyjątkową podróżą w świecie tradycji i technologii morskiej. Dzięki pasjonującym opowieściom i prezentacjom uczniowie mieli okazję odkryć, jak fascynujący i wymagający jest zawód marynarza
Warsztaty z komandorem
Dnia 29 października mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole kmdr ppor. rez. Dariusza Kloskowskiego!
W klasach 6a, 6c, 7a i 7e odbyły się fascynujące warsztaty, w trakcie których uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki nawigacji. Uczyli się, jak wyznaczać współrzędne geograficzne, czytać mapy morskie oraz posługiwać się przenośnikami do określania położenia. To była nie tylko lekcja teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna przygoda, podczas której młodzież wykorzystywała nowo nabytą wiedzę, by odnajdywać różne miejsca na mapach.
4Każdy z uczniów miał szansę zaangażować się i zadać pytania, co stworzyło wspaniałą atmosferę pełną ciekawości i chęci do nauki. Dodatkowo, prowadzący przygotował dla wyróżniających się uczestników drobne gadżety, które z pewnością umiliły im czas spędzony na zajęciach.
Serdecznie dziękujemy kmdr ppor. rez. Dariuszowi Kloskowskiemu za niezwykłe zajęcia i poświęcony nam czas! To była niezapomniana lekcja, która zainspirowała naszych uczniów do dalszego odkrywania świata!
Warsztaty - Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich
19 listopada w Szkole Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim odbyły się drugie warsztaty zorganizowane przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku w ramach projektu „Regionalny program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pomorskich szkół”. Zajęcia poprowadził dr Dariusz Kloskowski.
Nawigacyjne wyzwania stały się okazją do rozwijania umiejętności matematycznych i geograficznych. Uczniowie:
pracowali z tabelą dewiacji,
uaktualniali deklinację magnetyczną,
wyznaczali kursy oraz odległości w milach morskich,
z zaangażowaniem korzystali z map morskich i prostych przyborów nawigacyjnych.
Takie zajęcia to doskonały przykład połączenia teorii z praktyką oraz nauki z zabawą. Bardzo dziękujemy Panu Dariuszowi za ciekawe i inspirujące warsztaty
Wycieczka do Akwarium Gdyńskiego
Dnia 26 listopada klasy 5b i 6d wybrały się na pełną wrażeń wycieczkę do Akwarium Gdyńskiego.
5Uczniowie mieli okazję zapoznać się z niesamowitą ekspozycją świata podwodnego. Podziwiali zwierzęta zamieszkujące zimne morza oraz niezwykły świat raf koralowych. W trakcie wizyty, uczniowie brali udział w zajęciach w laboratorium biologicznym, gdzie prowadzili obserwacje mikroskopowe organizmów zamieszkujących wody słone. Nauczyli się tam rozpoznawać krewetki bałtyckie i atlantyckie, pospolite skorupiaki, a także różne gatunki ryb igliczniowatych posługując się ich kształtem i kolorem.
Wycieczkę zakończył spacer po Skwerze Kościuszki, gdzie podziwialiśmy cumujące przy nabrzeżu okręty i majestatyczne żaglowce.
Była to doskonała okazja, by poznać różnorodność mieszkańców Morza Bałtyckiego, spojrzeć z innej perspektywy na świat mórz i oczywiście, dobrze się bawić!
Wręczenie nagród w konkursie "Żaglówka moich marzeń"
W czwartek 3 października zostały wręczone dyplomy i upominki laureatom szkolnego konkursu “Żaglówka moich marzeń“.
5Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!
Bardzo dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców za przekazane upominki.
Organizatorzy konkursu
M. Jakiel, H. Janikowska, I. Mindykowska
Światowy Dzień Mórz
Dnia 28 września obchodzimy Światowy Dzień Mórz. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się zabawy i konkursy związane z obchodami tego dnia. Był to czas pełen edukacji, zabawy i refleksji nad znaczeniem tego unikalnego ekosystemu. W ramach celebracji tego dnia uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w konkursie wykonania żaglówki z materiałów z recyklingu.
Uczniowie klas drugich wykonali piękne akwarium morskie, które miało na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz pokazanie piękna i bogactwa życia morskiego.
O morzu nie brakuje fascynujących legend i baśni. Z jedną z nich ,,Legenda o Juracie'' zapoznały się klasy trzecie. Przedstawiciele klas 3 brali udział w zabawie ze znajomości tekstu baśniowego, wyjaśniającego powstanie bursztynu. Dzieci wykazały się wspaniałą znajomością. W nagrodę otrzymały dyplomy.
Powstały również przepiękne prace plastyczne.
W klasach śpiewaliśmy piosenki o morzu, odbywały się gry klasowe o tematyce morskiej. Oglądaliśmy prezentacje multimedialne, które przybliżyły znaczenie oraz wyjątkowość mórz. Dowiedzieliśmy się o różnorodności fauny i flory, a także o ekologicznych wyzwaniach, z jakimi borykają się te akweny. Była to doskonała okazja do zrozumienia, dlaczego tak ważne jest dbanie o stan naszych mórz.
Życzymy pomyślnych wiatrów. Grupa Zielonych
Wycieczka na Westerplatte – niezapomniane przeżycia i lekcja historii!
27 września klasa 7a miała wyjątkową okazję wyruszyć na wycieczkę pełną przygód i historii! W rejs wyruszyliśmy statkiem wycieczkowym, podziwiając po drodze piękne widoki Długiego Pobrzeża z majestatycznym Żurawiem, świeżo odrestaurowaną Wyspę Spichrzów, a także Narodowe Muzeum Morskie wraz z legendarnym statkiem Sołdek oraz Polską Filharmonię Bałtycką.
Na trasie mijaliśmy Stocznię Cesarską, położoną u ujścia Motławy i Martwej Wisły, a także Wyspę Ostrów, gdzie znajduje się słynna Stocznia Gdańska i Stocznia Remontowa, które opływaliśmy Kanałem Kaszubskim.
Rejs dostarczył nam również wyjątkowych widoków na nabrzeża przemysłowe największego polskiego portu eksportowego oraz zabytki, takie jak Twierdza Wisłoujście z XV wieku – wspaniały przykład sztuki fortyfikacyjnej, która wraz z Szańcem Mewim przez wieki broniły dostępu do ujścia Wisły.
Głównym punktem naszej wyprawy był półwysep Westerplatte – miejsce, gdzie w 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. To tutaj obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej wykazali się niezwykłą odwagą i niezłomnością, a ich walka upamiętniona została monumentalnym Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Szczególną ciekawostką dla klasy był fakt, że jednym z rzeźbiarzy był był Franciszek Duszeńko - wujek naszego kolegi z klasy – Oliviera Staraka!
Nasza wycieczka była tym bardziej wyjątkowa, że odbyła się w Światowym Dniu Morza – dniu, który przypomina nam o ogromnym znaczeniu mórz i oceanów dla całego świata.
To był niesamowity dzień pełen wrażeń i cennych lekcji!
Wycieczka do Fromborka
Dnia 13 czerwca klasy 4b i 4f udały się na wycieczkę do Fromborka. Podczas wycieczki uczniowie poznali liczne ciekawostki związane z pracą Mikołaja Kopernika. Z wieży Radziejowskiego podziwiali port oraz niesamowitą linię brzegową Zalewu Wiślanego. Odwiedzili także malownicze Kadyny, Tolkmicko oraz Elbląg.
II Wieczór Muzyki Morskiej
4 czerwca 2024 odbył się II Wieczór Muzyki Morskiej. Podczas koncertu wysłuchaliśmy 15 utworów sięgających do korzeni muzyki morskiej i szantowej. Młodzi artyści zaprezentowali nam nie tylko swoje muzyczne talenty ale pokazali także niesamowite układy taneczne.
Muzyczny wieczór dał nam możliwość poznania historii utworów, ich autorów oraz zapewnił niesamowity morski klimat. Wieczór poprowadzili uczestnicy Kółka Morskiego
Świat podwodny w 3D
W szkolnej świetlicy w Szkole Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim odbył się w czerwcu 2024 r. konkurs plastyczno - techniczny “Świat podwodny w 3d “. Najmłodsi uczniowie wykazali się duża pomysłowością. Najlepsze prace zostały zaprezentowane na szkolnym holu.
Międzyszkolny Konkurs chemiczno - fizyczny
W Szkole Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim odbył się 18 kwietnia 2024r. VII Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny, pod hasłem "Stefan Drzewiecki - pionier żeglugi podwodnej i lotnictwa". Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Pruszcza Gdańskiego oraz Starosta Gdański. W konkursie uczestniczyło 24 uczniów klas VII - VIII z dziewięciu szkół województwa pomorskiego. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z dokonaniami naukowymi fizyków i chemików polskiego pochodzenia oraz rozbudzanie ich potencjału intelektualnego w dziedzinie nauk ścisłych. Konkurs był również okazją do wymiany doświadczeń, zawarcia nowych znajomości i zaprezentowania swojej wiedzy.
Uczestnicy konkursu zmierzyli się w półfinale z testem wiedzy dotyczącym osiągnięć naukowych Stefana Drzewieckiego - pioniera w dziedzinie żeglugi podwodnej i lotnictwa. Finał konkursu polegał na rozwiązaniu zadań z dziedziny chemii i fizyki powiązanych z takimi zagadnieniami jak hydrostatyka, chemia roztworów wodnych oraz aerostatyka.
Międzyszkolne warsztaty morskie
5 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim odbył się III Miejski Konkurs Ekologiczny pod Honorowym Patronatem burmistrza Pruszcza Gdańskiego oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji WiK Sp. z o.o. W konkursie udział wzięli uczniowie pięciu pruszczańskich szkół podstawowych. W przerwie zmagań konkursowych, uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w międzyszkolnych warsztatach morskich . Techniką decoupage’u przygotowywali pamiątki związane z tematyką morską oraz ekologią. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Zimowa wycieczka do Gdyni
18 stycznia 2024 r czniowie klasy 4b i 4f wycieczkę do Gdyni rozpoczęli od spaceru po Skwerze Kościuszki, gdzie podziwiali wybrzeże w zimowej scenerii. Następnie udali się na warsztaty i zwiedzili wystawę w Centrum Nauki Eksperyment. Na stanowiskach poświęconych wodzie uczniowie poznali ciekawe właściwości wody, wywoływali pływy morskie, nurt rzeki oraz wiry wodne. Dużo atrakcji dostarczył dzieciom symulator portu w Gdyni, elektrownia szczytowo - pompowa oraz śruba Archimedesa. Uczniowie mieli także możliwość “przenieść” się w zimne antarktyczne wody i zaobserwować zmiany klimatu w tej części świata.5
Wycieczka do Łapina
Podczas wycieczki dnia 28 września na uczniów klasy 4b i 4f czekało mnóstwo atrakcji. Pod czujnym okiem instruktorów uczestnicy wycieczki uczyli się pływać na pontonach na Jeziorze Łapińskim. Próbowali swoich sił przy atrakcyjnych stacjach zadaniowych, które sprzyjały integracji i dobrej zabawie. Czas spędzony na świeżym powietrzu, przy pięknej jesiennej pogodzie sprawił uczniom wiele radości
Wycieczka do Sławutowa
Uczniowie klas szóstych szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim w październiku wybrali się na wycieczkę do Sławutowa. Tam w średniowiecznej osadzie wzięli udział w warsztatach zatytułowanych ,,Amber, jantar, bursztyn". Dowiedzieli się, skąd pochodzi bursztyn oraz jakie miał znaczenie gospodarcze w dawnych czasach. Z przygotowanych kawałków bursztynu mogli samodzielnie wykonać wisiorki. Następnie cała grupa zwiedziła osadę dawnych mieszkańców terenów nadmorskich, zatrzymując się przy każdym warsztacie i poznając narzędzia rzemieślników. Jednym z ciekawszych przystanków była chata rybaka, gdzie zgromadzono różnego rodzaju sieci i wrzeciądze do łowienia ryb"
.
2