•  Innowacja  „Remake and create to succeed in #e8”
      • Innowacja „Remake and create to succeed in #e8”

• 09.12.2021 11:33
      • Innowacja pedgogiczna z języka angielskiego
      • Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 4 im. I.J. Paderewskiego

Autor: mgr Daria Łożyńska

Temat: „Remake and create to succeed in #E8”

Przedmiot: język angielski

Rodzaj innowacji: programowo- metodyczna

Adresat innowacji: klasa 8F, grupa bardziej zaawansowana językowo

Zakres/warunki: 1 godzina tygodniowo

Data wprowadzenia : 01.10.2021

Data zakończenia: 31.05.2022

OPIS INNOWACJI

To, że język angielski jest językiem globalnie rozpowszechnionym wie każdy. Dlatego bardzo ważne jest zachęcanie uczniów do posługiwania się nim w realnych sytuacjach, w których będą mogli kształcić i rozwijać swoje zainteresowania językiem angielskim oraz umiejętności w zakresie czytania, słuchania, pisania i mówienia. Nie każdy jednak jest świadomy wagi literatury w życiu młodego człowieka. Jako pasjonatka języka angielskiego i książek, osoba, która na własnym przykładzie przekonała się, że czytając literaturę obcojęzyczną uczymy się i powtarzamy nie zdając sobie z tego sprawy, w swojej innowacji postanowiłam  wykorzystać  tradycyjną (książkową) literaturę oraz różnorodne teksty pisane (współczesne magazyny młodzieżowe, listy, artykuły popularno-naukowe), a także słuchane (wykorzystanie aplikacji BBC learning English, audiobooki, video),w celu niestandardowej powtórki przed egzaminem ósmoklasisty. Innowacja mierzy w kreatywność, uczniowie będą przerabiać standardowe formy na niestandardowe, oraz tworzyć własne współczesne wersje (adaptacja). Książki i wszelkiego rodzaju artykuły dostosowane do zainteresowań uczniów pozwolą im w dogodny dla nich sposób przyswoić nowe zagadnienia gramatyczne, a także utrwalić aspekty gramatyczne już im znane.

Wzbogacenie leksyki, doskonalenie poprawnej wymowy, utrwalanie struktur gramatycznych poprzez pracę z materiałami autentycznymi, przeplatane tematami z repetytorium ósmoklasisty uważam za duże urozmaicenie podczas przygotowywania uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

W ramach innowacji, uczniowie zobligowani będą przeczytać jedną lekturę uproszczoną,
        z uwzględnieniem przeprowadzenia internetowego „badania” nt. autora książki, zapoznania się ze słownictwem
        i wskazanymi przez nauczyciela aspektami gramatycznymi. Zadaniem każdego ucznia będzie przygotowanie kreatywnego zadania leksykalnego w oparciu o słownictwo, które pojawi się w lekturze. W odniesieniu do gramatyki, uczniowie przygotują rysunkową notatkę nt. wybranego zagadnienia gramatycznego, oraz przedstawią ją na forum klasy. Podczas zajęć wykorzystamy także teksty piosenek (lyrics), uczniowie będą przetwarzać je na nowe, współczesne wersje,
        z wykorzystaniem języka młodzieżowego/potocznego.

Wspólnie stworzymy biuletyn gramatyczny i leksykalny, który posłuży reszcie społeczności szkolnej do powtórek przed egzaminem. Wzbogacimy go o przydatne zwroty „Everyday English” oraz dialogi sytuacyjne (reagowanie).