• Tydzień Wody w SP4

• Ubiegły tydzień w SP4 upłynął pod znakiem wody.

W tym roku hasłem przewodnim Tygodnia Wody było “Przyśpieszenie zmian” w celu rozwiązania kryzysu związanego z globalną suszą, dostępem do wody i urządzeń sanitarnych. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w akcję dzięki wsparciu wychowawców oraz nauczycieli przedmiotu. Młodsi uczniowie wykonywali gazetki i plakatami udekorowali swój hol. Przeprowadzone zostały liczne lekcje zaproponowane przez Aktywnych Błękitnych, PAH, Eko Eksperymentarium oraz CEO. Uczniowie rozwiązywali quizy, uzupełniali karty pracy, przeprowadzali doświadczenia, uczestniczyli w przedstawieniu o Bałtyku, oglądali filmy, przybliżające kwestie związane z trudnościami w dostępie do wody, liczyli zużycie wody zarówno tej w kranie jak i wirtualnej.

Edukacja poprzez wspólną zabawę to jest to, co lubimy najbardziej.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody Tygodnia Wody.

Zapraszamy do obejrzenia podsumowania naszych działań.

• Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej

• Dnia 28 marca 2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali ciekawe i dopracowane interpretacje głosowe. Nagrodziliśmy i wyróżniliśmy następujące osoby:

Kategoria klas 4-6

Joanna Szczygielska, klasa 4c - miejsce 1.

Adam Kocięda, klasa 6a - miejsce 2.

Julia Czarnecka, klasa 6b - miejsce 3.

Przemysław Chojnacki - wyróżnienie

Kategoria klas 7-8

Weronika Ptach, klasa 8d - miejsce 1.

Maja Byczuk, klasa 8a - miejsce 2.

Organizatorki konkursu: p. Beata Kwaśniewska, p. Monika Jaworska, p. Anna Łajkowska

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!

Społeczność SP4

• Cyberprzemoc (cyberbullying) – co to jest i jak na nią zareagować?

• Rozwój technologiczny oraz łatwy dostęp do internetu trwale wpłynęły na nasze życie. Ma to wiele zalet: łatwy dostęp do informacji, możliwość załatwienia wielu spraw bez wychodzenia z domu, a także poszerzania swojej wiedzy, rozwijania pasji i poznawania innych ludzi – to tylko niektóre z nich. Jednak tak powszechne korzystanie przez dzieci i młodzież z telefonów, komputerów z dostępem do sieci niesie również zagrożenia, do których należy m.in. stanie się ofiarą bądź sprawcą cyberprzemocy.
          • 22 marca - Światowy Dzień Wody

• Przedstawienie “Zmiany ekosystemu Bałtyku”. Uczniowie Kółka Morskiego z klasy 4e i 4d w ciekawy sposób zaprezentowali swoim kolegom problemy Morza Bałtyckiego wynikające z działalności człowieka i zmian klimatycznych. Młodzi aktorzy starali się uświadomić, że to co dzieje się z naszym morzem zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Żeby cieszyć się i korzystać z piękna i wyjątkowości Morza Bałtyckiego powinniśmy działać i zapobiegać zagrożeniom wspólnie.

• XXI Wojewódzki Konkurs Ortograficzny - wyniki

• Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 6 b Mikołaj Auguściak, zajął II miejsce w XXI Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym. Gala finałowa odbyła się 15 marca 2023, godz.10.00 w Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku.

Społeczność SP4

• (Ty)Dzień Liczby Pi

• Szalony Tydzień Matematyki za nami.

Od poniedziałku przygotowania ruszyły pełną parą: wystawa złudzeń optycznych, wystrój klas i korytarzy szkolnych oraz zmagania uczniów w II etapie konkursu na Najlepszego Matematyka Szkoły.

We wtorek 14.03 święto Ludolfiny - liczby PI i z tej okazji sztafety matematyczne dla wszystkich klas 4-8, początkowe cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby PI z wiersza Wisławy Szymborskiej i zadania związane z Mikołajem Kopernikiem. Wszystko, żeby zdobyć losy na PIątkową loterię :)

Druga część tygodnia to lekcje "Zainwestuj w matematykę", Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur" i tradycyjnie Wieczór gier. Aby wprowadzić uczniów w trwający Tydzień Wody uczniowie mieli okazję pograć w gry o tematyce morskiej, które powstały na potrzeby I etapu Najlepszego Matematyka.

Zwieńczeniem tygodniowych matematycznych zmagań było podsumowanie na PIątkowej dużej przerwie i losowanie nagród. Nagrody... w większości rękodzieła uczniów i nauczycieli tj. breloki, kolczyki i PIerścionki z PI wydrukowane na szkolnych drukarkach 3D, PI-ciastka uPIeczone w sali kuchennej i oryginalne PIerniki. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc przy naszym matematycznym przedsięwzięciu, uczniom za wspaniałą zabawę. Gratulujemy zwycięzcom!

nauczyciele matematyki

• Dzień Św. Patryka

17 marca w piątek w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Kraj ten nazywany jest zieloną wyspą, dlatego też zgodnie z tradycją wielu uczniów włączyło się we wspólną zabawę i przyszło do szkoły ubranych w zielone barwy.

Na lekcjach kulturowych dowiedzieliśmy się o życiu patrona Irlandii, obchodach tego dnia oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny. Ponadto na długiej przerwie uczniowie zmierzyli się z quizem związanym z Irlandią oraz Dniem Św. Patryka. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zielonego dnia w naszej szkole.

I jak to powiedział Shrek: „A potem żyli długo i było im zielono”.

S.Nowak & M.Konieczek

• Masterchef SP4 - Szkoła Promująca Zdrowie

• W piątek 17.03.2023 r w naszej szkole odbył się konkurs kulinarny Masterchef SP4.

Była to akcja przeprowadzona w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie"

W konkursie brały udział 4 drużyny - Brzoskwinki, Poziomki, Mango, Ziemniaczki. Drużyny miały za zadanie przygotować zdrowy napój, deser i danie główne. Wszystkie dania miały być bez cukru. Oceniane były: smak, estetyka wykonania, sposób podania i współpraca w grupie. Wygrały Brzoskwinki z klasy 8f Magda, Agata, Julka, Julka na czele z Panią Joasią. Wszystkie dania były przepyszne i pięknie przygotowane.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję na więcej takich pyszności przygotowanych przez naszą cudowną młodzież.