• Warsztaty Aktywnych Błękitnych

    • W klasie 4b i 6d gościliśmy dzisiaj panią Ewę Wiśniewską z PGW Wody Polskie, która poprowadziła warsztaty.  Podczas spotkania uczniowie rozmawiali o roli wody, sposobach jej retencji, ważnej roli łąk kwietnych w zatrzymywaniu wilgoci w przyrodzie, ich  znaczeniu dla owadów zapylających oraz o tym, że wody to nie miejsce dla różnych odpadów. 

     Uczniowie chętnie uczestniczyli w dyskusji, wykonywali ciekawe  plakaty pokazujące wykorzystanie deszczówki oraz rozwiązywali krzyżówki.

     Na koniec  zagrali w wodne koło fortuny, by sprawdzić swoją wiedzę o wodzie.

     Dziękujemy za wizytę  w naszej szkole i ciekawe zajęcia oraz upominki.

    • Sprzątanie Świata

    •  

     Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim z okazji obchodów Dnia Ziemi  włączyli się do Ogólnopolskiej  Akcji #SprzątamyDlaPolski. Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie klasy 4b dzielnie  sprzątali teren wokół szkoły. Nieobojętne  były im śmieci pozostawione przy rowie melioracyjnym  na granicy Pruszcza Gdańskiego  i Rokitnicy.

     Pamiętajmy, aby dbać o środowisko każdego dnia, a nie tylko podczas akcji.

     .

    • Tydzień Wody 

    • W tym roku hasłem przewodnim Tygodnia Wody było “ Woda dla pokoju”  Młodsi uczniowie wykonywali gazetki i  plakatami udekorowali swój hol. Przeprowadzone zostały liczne lekcje zaproponowane przez Aktywnych Błękitnych, PAH, Eko eksperymentarium. Uczniowie rozwiązywali quizy, uzupełniali karty pracy, przeprowadzali doświadczenia,  oglądali filmy, przybliżające kwestie związane z trudnościami w dostępie do wody, liczyli zużycie wody zarówno tej w kranie jak i wirtualnej, uczestniczyli w konkursach plastycznych i turnieju wiedzy.  Edukacja poprzez wspólną zabawę to jest to, co lubimy najbardziej.

     Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody Tygodnia Wody.

     Zapraszamy do obejrzenia podsumowania naszych działań.

      

    • Wręczenie dyplomów i nagród

    • Dnia 12 kwietnia 2024r odbyło się wręczenie nagród w szkolnych konkursach organizowanych z okazji Tygodnia Wody. Pan dyrektor Paweł Biesiekierski wraz z organizatorami wręczył dyplomy i drobne upominki laureatom konkursu plastycznego “Woda jako źródło energii” oraz  “Turnieju wiedzy o wodzie”.

     Bardzo dziękujemy za tak liczny udział w konkursach. Zaskoczyliście nas swoją kreatywnością i niesamowitą wiedzą o wodzie.

     Dziękujemy Wodom Polskim za przekazane gadżety.

     Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom! 

     Helena Janikowska i  Piotr Moskwa

      

    •  Wyniki konkursu " Woda jako źródło energii"


    • Z przyjemnością przedstawiamy wyniki szkolnego konkursu plastycznego “Woda jako źródło energii”  organizowanego w ramach programu “ Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych klasy 5 - 6 i 7- 8.

     Najlepsze prace zostały zaprezentowane w holu szkoły. Wybór laureatów konkursu był ogromnie trudny, gdyż wszystkie prace były ciekawe i starannie wykonane.

     kategoria - plakat 

     1m - Sara Szynszynecka kl. 5b

     2m - Lena Podrażka kl. 5e

     3m - Oliwia Milewska kl. 6a

     Wyróżnienia:

     Jaśmina Jewsienia kl. 6b

     Zuzanna Dzwoniarska kl. 6b

     Jana Każarnowicz kl 6e

     Zuzanna Markowska i Zuzanna Paciepnik kl. 6e

     Kornelia Ursel kl 5c i Maksymilian Ursel kl.6b

     kategoria Lapbook

     1m - Maja Mania kl. 8a

     2m - Wiktoria Nieradko kl.7e

     3m - Wiktoria Korycka kl. 8b

     Wyróżnienia

     Nina Kulas kl. 7e

     Mirella Krowiak kl.8c

     Tomasz Piotrowski kl. 7b

     Adrian Żarski kl. 8b

     Gratulujemy zwycięzcom!. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali kreatywne prace.

     Nauczyciele geografii

    • Ulotki o deszczówce


    •  Z okazji Światowego Dnia Wody uczniowie  klasy 4b i 5c na lekcji informatyki projektowali ulotki o pozyskiwaniu deszczówki

    • Wyniki Turnieju Wiedzy o Wodzie

    • Konkurs " Woda w niebezpieczeństwie"

    • Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie “ Woda w niebezpieczeństwie” organizowanym w ramach programu “ Aktywni Błękitni” z okazji Światowego Dnia Wody. 

     ​​​​​​​​​​​​

     Celem konkursu jest uwrażliwienie młodych ludzi na zagadnienia wodne. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas III -VIII z rejonu działania RZGW w Gdańsku. Pracę wykonujemy indywidualnie lub w grupach maksymalnie 3 osobowych. Zadanie konkursowe polega na rozwinięciu hasła „Woda w niebezpieczeństwie” i przygotowaniu opowiadania w formie nagranego podcastu (od 2 do 3 minut) lub pisemnego wypracowania (min 1800 max 5400 znaków ze spacjami). Tematem przewodnim konkursu jest odpowiedź na pytanie jakie  niebezpieczeństwa czyhają na zasoby wodne na naszej planecie.

     Prace można wysyłać do 19.03.2024 r, pocztą tradycyjną lub elektroniczną na adres: gdansk@wody.gov.pl

      Szczegółowe zasady  udziału znajdują się w regulaminie

      Konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Woda w niebezpieczeństwie” (wody.gov.pl)

    • Sukces "Aktywnych Błękitnych"

    •  

     Dnia 07 .12.2023r. w sali konferencyjnej RZGW w Gdańsku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu “ Wodne kalendarze 2024 “  oraz lekcja o racjonalnym korzystaniu  zasobów wodnych i bezpiecznej aktywności  w okresie zimowym.

     Uczennice naszej szkoły Maja Mania z klasy 8a, Katarzyna Kiedyk, Julia Oracz i Anastazja Stokowiec z 7d zostały laureatkami tego konkursu.

     Wodne kalendarze 2024 – konkurs plastyczny rozstrzygnięty (wody.gov.pl)

     Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy przygotowali kreatywne i staranne prace konkursowe.

    • Światowy Dzień Mokradeł

    • Za nami Światowy Dzień Mokradeł. Uczniowie klas siódmych podczas lekcji geografii dowiedzieli się, jak ważne dla nas ludzi i naszej planety są obszary wodno - błotne. Uczniowie klasy 7c,7d,7e sprawdzili swoją wiedzę w quizie “Zadbajmy o mokradła” skierowanym dla szkół uczestniczących w programie “Aktywni Błękitni - Szkoła Przyjazna Wodzie”. Liczył się czas i poprawność odpowiedzi.

     Najlepsze wyniki uzyskali : Franciszek Narwojsz, Katarzyna Kiedyk, Michał Mynyk, Weronika Pustkowska, Filip Spławski, Natalia Domian, Kamil Stradomski, Cezary Matys i Mikołaj Gosz. 14.02 2024 r odbyło się wręczenie nagród  przekazanych przez  RZGW w Gdańsku .

     Dziękujemy Wodom Polskim za zabawę i upominki.

    • Konkurs dla klas 3 - 8

    •  Serdecznie zapraszamy uczniów klas 3 - 8, do udziału w konkursie organizowanym przez RZGW w Gdańsku dla szkół uczestniczących w programie edukacyjnym “ Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”
     ​​​​​​

     Tematem przewodnim jest woda w otaczającym środowisku.  Zadanie konkursowe polega na wykonaniu kalendarza na rok 2024. Każdy z 12 miesięcy roku ma być zilustrowany poprzez rysunek lub kolaż, który będzie ukazywał wodę w przyrodzie nawiązując do miesiąca, danej pory roku. Kalendarz powinien składać się z min. 13 kartek stanowiących ilustracje (okładka+12 miesięcy). Każda z 12 kartek kalendarza ma zawierać kalendarium miesiąca oraz ilustrację. Praca może być wykonana indywidualnie lub  grupowo - max 3 osoby z tej samej szkoły. Prace oddajemy do 06. 11. 2023 r. Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku ul. Rogaczewskiego 9/19. 

     Regulamin konkursu

     Regulamin_Konkurs___Wodny_kalendarz.pdf

     załącznik nr 1,  2 ,  3 

     Zalacznik_1_Konkurs_Wodny_kalendarz.docx

     Zalacznik_2_Konkurs_Wodny_Kalendarz .docx

     Zalacznik_3_Konkurs_Wodny_kalendarz.docx

      

     Dodatkowych informacji udziela Helena Janikowska

      

    • Wycieczka do WIK Sp. zoo

    • Uczniowie klasy 4b uczestniczyli w ciekawych zajęciach w Wodnym Przedsiębiorstwie Kanalizacyjnym WiK w Pruszczu Gdańskim.  Dowiedzieli  się o pracy w tutejszym przedsiębiorstwie. Zwiedzali  obiekty oczyszczania wody oraz  miejsca poboru wody pitnej. W sali konferencyjnej dyskutowali  o  tym jak ważne jest oszczędzanie wody i jakie woda  ma znaczenie dla naszego organizmu. Wysłuchali  prelekcji na temat  czerpania  wody z zasobów naturalnych. Poznali ciekawostki o wodach podziemnych naszego regionu. Rozwiązali wspólnie krzyżówkę o wodzie. Zwiedzili punkt poboru wody dla naszego miasta. Pracownicy przekazali uczniom informację, że w naszych pruszczańskich domach płynie woda pochodząca ze studni głębinowych i jest zdatna do picia prosto z kranu.

     Bardzo dziękujemy pracownikom WiK-u , którzy przekazali nam dużo nowej wiedzy na temat wody. 


  •  Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pruszczu Gdańskim Godziny pracy sekretariatu: ul. Kasprowicza 16 pn. - pt. 7.30 - 15.30
   • Szkoła Podstawowa nr 4
   • 58 682-20-24 58 682-10-48
   • ul. Kasprowicza 16 83-000 Pruszcz Gdański 83-000 Pruszcz Gdański Poland
   • Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 4 ul. Jana Kochanowskiego 8 83-000 Pruszcz Gdański tel. 58 682-35-75 e-mail: op@sp4gda.pl
 • Metamorfozy szkoły

   brak danych