• Innowacja pedagogiczna „Polubić ciszę”

• 15.11.2022 09:07
      • Innowacja w oddziałach przedszkolnych.
      • Współczesny świat zdominowany przez zabieganie, pośpiech, hałas nie jest zbyt przychylny prawidłowemu funkcjonowaniu i rozwojowi małego dziecka. Dostarcza mu nadmiaru różnorodnych, niepotrzebnych, wręcz zagrażających, intensywnych doznań oraz bodźców wzrokowych i słuchowych (telewizja, komputer, komórka, ruch uliczny, nadmiar dekoracji czy zabawek w otoczeniu dziecka, itd.). Bywa, że wśród natłoku zajęć i przedmiotów dzieciom brakuje czasu na relaks albo wśród fali bodźców nie mają one odpowiednich warunków do odpoczynku, wyciszenia i wsłuchania się w siebie.            Na nadmiar bodźców i stres dzieci często reagują rozdrażnieniem, pobudzeniem, hałasem, krzykiem, napięciem, agresją lub wręcz odwrotnie – zamykają się w sobie, izolują. Do prawidłowego rozwoju, dziecko potrzebuje w swoim aktywnym życiu nie tylko działania, ale i wyciszenia – czasu dla siebie, żeby pomyśleć, odpocząć, zregenerować siły. Świadome odprężenie przywraca wewnętrzną równowagę, sprowadza uspokojenie organizmu, wyciszenie układu nerwowego, synchronizuje pracę mózgu, rozwija świadomość ciała i świadomość własnego stanu emocjonalnego.

Tworząc tę innowację pedagogiczną miałam na celu kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych przedszkolaków w zakresie troski o własne zdrowie, równowagę i higienę psychiczną w przyjaźni z ciszą. Wdrożenie innowacji ma służyć rozwijaniu u dzieci umiejętności radzenia sobie z hałasem, stresem i nadmiarem emocji, nauczyć odprężania się i wyciszania.

Zajęcia prowadzone w ramach innowacji mają pomóc dzieciom w odkrywaniu wartości ciszy tak niedocenianej w obecnych czasach. Ciszy rozumianej nie jako przymus milczenia, ale stan wewnętrznego spokoju oraz skupienia, który wzbogaca ludzkie doświadczenia i odczucia. Żądanie od kogoś ciszy i spokoju dzieci często rozumieją jako nakaz, brzmiący i odbierany zwykle raczej w nieprzyjemnej formie (upominający ton głosu, karcące spojrzenie). Ta innowacja powstała między innymi w tym celu, aby cisza nie kojarzyła się dzieciom z niczym nieprzyjemnym. Chciałabym, by dzieci uczestnicząc w niej doceniły  znaczenie odpoczynku, koncentracji i głębszego poznawania siebie dzięki odpowiednio dobranym zabawom, ćwiczeniom zmysłów, wprowadzeniu pewnych indywidualnych zasad oraz grupowych rytuałów, a także aby zaprzyjaźniły się z ciszą.

Innowacja prowadzona będzie w grupie dzieci 5-letnich „Motylki” w terminie od października 2022 roku  do maja 2023 roku.

Założeniem innowacji jest:

- Świadome wprowadzanie dziecka w system pożądanych zachowań;

- Zapewnienie warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego wychowanka;

- Poprawa jakości pracy wychowawczej;

- Uwzględnienie potrzeb społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców, środowiska oraz pracowników.

Cel główny:

- Kształcenie u dzieci w wieku przedszkolnym umiejętności unikania i eliminowania hałasu;

- Kształtowanie świadomości potrzeby relaksowania umysłu i ciała, kształtowanie umiejętności

relaksowania się w życiu codziennym;

- Wspomaganie i kształtowanie prawidłowych postaw funkcjonowania dzieci w grupie w oparciu

o pozytywne wzmocnienia i tworzenie warunków do odpoczynku;

Cele szczegółowe i zadania:

- Uświadomienie dzieciom wyniszczającego wpływu hałasu na zdrowie i funkcjonowanie człowieka;

- Uświadomienie dzieciom znaczenia ciszy i spokoju dla życia, zdrowia oraz samopoczucia człowieka;

- Nauka rozpoznawania własnych i cudzych emocji oraz ich werbalnego i pozawerbalnego wyrażania;

- Kształcenie umiejętności wyciszenia i relaksacji;

- Propagowanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z emocjami i hałasem oraz

odreagowywania stresu;

- Uwrażliwianie zmysłów, wzbogacanie doświadczeń sensorycznych;

- Nabywanie umiejętności samokontroli;

- Budowanie pozytywnego obrazu siebie i wiary we własne możliwości.

Beata Kisiel