75. rocznica Marszu Śmierci

27 stycznia 2020 r. w Pruszczu Gdańskim upamiętniono 75. rocznicę Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz świeckich, duchowni, przedstawiciele środowisk kombatanckich, żołnierze, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie pruszczańskich szkół.

25 stycznia 1945 r, na rozkaz komendanta KL Stutthof Paula Wernera Hoppe, zarządzono ewakuację pieszą obozu. Na trasę tzw. Marszu Śmierci wyruszyło wówczas około 11,5 tys. więźniów.

Pod koniec stycznia 1945 roku funkcjonujący na lotnisku w Pruszczu Gdańskim podobóz KL Stutthof stał się punktem tranzytowym dla setek więźniów, ewakuowanych z głównego obozu i innych filii KL Stutthof. Więźniowie, poganiani przez SS-manów, brnąc w głębokim śniegu, przechodzili przez Mikoszewo, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, gdzie spędzali noc, Kolbudy, Łapino, Niestępowo, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno. Marsz przerwano 1 lutego z powodu przecięcia jego trasy przez Sowietów. Więźniowie pokonali 120 – 170 km. Do końca doszło 7000 osób. Z brakujących 4000, połowa to udane ucieczki z trasy marszu i miejsc postojowych, pozostałe 2000 osób to ofiary zimna, głodu i trudów marszu.

Źródło: Urząd Miasta Pruszcz Gdański