• „Czuję, słyszę, widzę – przedszkolak w świecie zmysłów”.

• 15.11.2022 10:00
      • Innowacja pedagogiczna programowo-metodyczna w oddziałach przedszkolnych.

• Założenia ogólne innowacji:

Innowacja skierowana jest do dzieci 4- i 5-letnich z gr. „Biedronki” z OP przy ul. Kochanowskiego 8.

Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach czasu przeznaczonego na swobodną zabawę oraz w trakcie zorganizowanych zajęć dydaktycznych raz w miesiącu (od 10.2022 r. do 06.2023 r.).

Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach: zapoznanie z narządami zmysłów i wyjaśnianie dzieciom znaczenia zmysłów u ludzi, jak również u zwierząt; stwarzanie i dostarczanie sytuacji edukacyjnych, dostarczających optymalną ilość kontrolowanych wrażeń dotykowych, słuchowych, wzrokowych, węchowych, przedsionkowych i propriocepcyjnych; wdrożenie podczas procesu edukacyjnego różnorodnych, nowatorskich metod pracy, które nastawione są na wielostronne nauczanie dzieci.

Cele główne innowacji:

• wsparcie rozwoju dzieci pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej;
        • stymulowanie zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych;
        • lepszy rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalno-społeczny;
        • rozwijanie dziecięcego zainteresowania światem, jak również kreatywności, chęci eksperymentowania, doświadczania i tworzenia.

Innowacja „Czuję, słyszę, widzę – przedszkolak w świecie zmysłów” jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się wśród dzieci problemy behawioralne, społeczne i emocjonalne, które mogą być przyczyną nieukształtowania dostatecznie mocnej bazy sensorycznej. Wprowadzenie niniejszej innowacji ma przyczynić się do lepszego rozwoju intelektualnego, ruchowego i emocjonalno-społecznego oraz rozwijać dziecięce zainteresowania światem, jak również kreatywność małego dziecka. Innowacja wychodzi naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej wychowania przedszkolnego.

Poznawanie świata poprzez zmysły jest zazwyczaj kojarzone z rozwojem malutkich dzieci, ale tak naprawdę wielozmysłowość ma ogromne znaczenie dla większości z nas  – zwłaszcza tych, którzy mają zaburzenia integracji sensorycznej i czasami są źle odbierane zarówno przez dorosłych, jak i rówieśników. W dzisiejszych czasach jesteśmy bombardowani przeróżnymi bodźcami z każdej strony. Gdziekolwiek się człowiek nie ruszy, tam głośna muzyka, mnóstwo kolorów, duże ilości ozdób w witrynach sklepowych czy w salach zajęć. Dodając do tego wieczny pośpiech, duże ilości zajęć dodatkowych oraz stres otrzymujemy obraz tzw. „niegrzecznych dzieci”, ale czy tak naprawdę one takie są? Moim zdaniem wiele dzieci jest narażone na zbyt dużą ilość bodźców, co sprawia, iż stają się niespokojne, mają problemy z koncentracją oraz pamięcią. Prawdę mówiąc dzieci głównie oglądają lub słuchają. Mają mniej okazji do doświadczania poprzez węch, dotyk i smak. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej angażować wiele zmysłów podczas nauczania. Niektóre dzieci będą reagowały na zapach, inne na smak lub dotyk. Jeśli chodzi o bodźce słuchowe oraz wzrokowe to są one częściej wykorzystywane na zajęciach z uwagi na pracę z bajką/filmem, piosenką, wierszykami, rymowankami, słuchankami, kartami obrazkowymi, tablicą interaktywną. Propriocepcja (poczucie ciała w przestrzeni) i kinestezja (ruch) są również bardzo istotne, dlatego też stosujmy przerywniki ruchowe lub ćwiczenia wymagające zmiany pozycji, biegu, rzutu itp. Dlaczego wielozmysłowe aktywności są takie ważne?:

• dzieci  tworzą pozytywne skojarzenia z materiałem, zajęcia zawierają element ekscytacji;
        • zwiększenie zaangażowania w zajęcia;
        • docieramy do dzieci, które lepiej reagują na smak, zapach czy dotyk;
        • efektywne i efektowne nauczanie.

Podsumowując, każdy z nas ma swój indywidualny sposób kodowania informacjii reaguje inaczej na poszczególne zmysły. Kanał sensoryczny jest niezwykle ważny podczas przyswajania wiedzy i poznawania świata.

Agnieszka Antkiewicz