• Czas dla Ziemi

• 28.06.2021 23:14
          •       Dzień Ziemi, który co roku obchodzimy w naszej szkole stał się nie po raz pierwszy Tygodniem dla Ziemi. Chcemy przypomnieć, jak obchodziliśmy to święto.

Chętni uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami podjęli eko - wyzwania pod hasłem „Przywróć Nasza Ziemię”. Każdy mógł się włączyć w tę akcję w najbardziej dogodny dla siebie sposób. Uczniowie klas 4 - 8 zmienili swoje awatary w odnawialne źródła energii, pisali listy dla Ziemi. Uczniowie klas czwartych i piątych ze swoimi wychowawcami zapoznali się z ciekawymi pokojami eko - zagadek przygotowanymi przez Ekoeksperymentarium. Dzięki nauce przez zabawę utrwalali zdobytą wiedzę, poznawali sposoby ograniczania zużycia wody, prądu i uczyli się jak segregować śmieci. Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych na lekcjach geografii i chemii wzbogacali swoją wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza na zajęciach zaproponowanych przez Edukacyjną Sieć Antysmogową. W czasie zajęć uzyskali odpowiedź na pytania: Co to jest smog? Jakie są główne źródła zanieczyszczeń powietrza? Co należy zmienić, aby powietrze w naszym mieście było jeszcze bardziej pozbawione zanieczyszczeń pyłowych. Młodzież uczyła się, w jaki sposób może na bieżąco analizować stan powietrza w okolicach szkoły, swojego domu i w całej Polsce. Uczniowie porównywali jakość powietrza w innych bardziej zanieczyszczonych rejonach Polski. Poznawali negatywne dla zdrowia skutki przebywania w zanieczyszczonym powietrzu. Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych przygotowali gry o tematyce ekologicznej oraz ogłosili dwa konkursy „Polowanie z aparatem” oraz „Moja dzielnica dawniej i dziś – czyli jak zmieniło się środowisko na przestrzeni lat”.

Uświadomiliśmy sobie, że często w ciągu roku szkolnego w naszej szkole podejmowaliśmy szereg działań na rzecz ochrony Naszej Planety. Uczniowie zbierali nakrętki, stare opakowania od drukarek, dawali drugie życie materiałom zamieniając je w „dzieła sztuki”oraz przygotowali ulotki, plakaty zachęcające do zmniejszenia zużycia wody.