• Motywowanie dziecka do nauki

• 29.03.2021 06:59
      • Od połowy marca rodzice stanęli wobec konieczności wspierania dzieci w procesie edukacyjnym. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ często spotykają się z oporem dzieci i ich brakiem motywacji do nauki w domu. Jak więc zorganizować naukę w domu, aby nie była uciążliwym obowiązkiem, ale przebiegała sprawnie i z mniejszym zaangażowaniem rodziców?

• Dobrze zorganizuj czas dziecka

Przede wszystkim konieczne jest ustalenie ram czasowych na każdy dzień. Powinny być określone godziny na naukę, ale także na rozwój własnych zainteresowań lub pomoc w domu. Przedziały czasowe powinny być ustalone przez samych rodziców, którzy najlepiej znają swoje dzieci oraz mogą uwzględnić warunki domowe. Czas nauki domowej nie powinien stać się karą i nadmiernym obciążeniem dla dziecka.

Ułatw dziecku naukę

W ramach wspierania dzieci w nauce istotne jest, aby rodzic mógł ocenić czy zadanie, które dziecko wykonuje, jest dla niego wyzwaniem. Może też dostrzegać je, jako zbyt łatwe lub za trudne. Wielu uczniów, ma problemy z koncentracją. Na wykonanie zadań jest według nich zbyt mało czasu lub mają niezrozumiałą formę. Trzeba poznać przyczynę, aby ułatwić dziecku działanie.

Nie wyręczaj

W miarę możliwości wskazane jest pozostawienie przestrzeni do samodzielnej pracy dziecka. Należy uwzględnić jego umiejętności i zainteresowania. Dopiero w przypadku bariery w wykonaniu konkretnego ćwiczenia – służyć pomocą. Ustalmy, że dzieci poproszą o pomoc wtedy, gdy sobie nie poradzą. Podkreślmy, że do momentu wystąpienia trudności mają być samodzielne. Przy pojawieniu się wyzwań i przeszkód dzieci uczą się jak sobie z nimi radzić. Walcząc z własnymi frustracjami i pokonując je nabywają pewności siebie.

Kiedy nasze dzieci napotykają trudności, udzielmy im wsparcia. Musimy uwzględnić, że zdobywanie wiedzy przebiega w indywidualnym tempie, z prawem do pomyłek i zapominania. Nauka jest procesem, więc pojawiające się błędy są normalne. Dobrze jest, kiedy udzielimy dziecku wsparcia, mówiąc: „nic się nie stało”, „odpocznij chwilę”, „masz prawo tego nie wiedzieć”.

Wspieraj

Warunki, w których aktualnie się znajdujemy, są nietypowe. Sami przeżywamy niepewność i niepokój, wynikający z przebiegu wydarzeń. Nasze dzieci również zmagają się ze strachem, złością i oporem. Jest to zupełnie zrozumiałe i naturalne. W mediach i Internecie można spotkać się z mnóstwem informacji, które tylko potęgują uczucie lęku. Dziecko, stykając się z nimi, może poczuć się zagubione i przestraszone. Zakładając, że nie zawsze nam o tym powie, powinniśmy spokojnie z nim o tym porozmawiać. Dziecko najbezpieczniej poczuje się słysząc rzetelne informacje od własnego rodzica. W tym trudnym czasie rodzina, a zawłaszcza rodzice, są w stanie udzielić skutecznego wsparcia dzieciom. Wiedza i opanowanie są konieczne podczas trudnych rozmów. Pomocny może okazać się film – wywiad ze wskazówkami, dotyczącymi sposobu przeprowadzenia takiej rozmowy (https://liblink.pl/8Yfqlr9zmZ).

mgr Małgorzata Stiburska

mgr Aleksandra Szalek