Motywowanie dziecka do nauki
- 29.03.2021 06:59
Od połowy marca rodzice stanęli wobec konieczności wspierania dzieci w procesie edukacyjnym. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ często spotykają się z oporem dzieci i ich brakiem motywacji do nauki w domu. Jak więc zorganizować naukę w domu, aby nie była uciążliwym obowiązkiem, ale przebiegała sprawnie i z mniejszym zaangażowaniem rodziców?
Dobrze zorganizuj czas dziecka
Przede wszystkim konieczne jest ustalenie ram czasowych na każdy dzień. Powinny być określone godziny na naukę, ale także na rozwój własnych zainteresowań lub pomoc w domu. Przedziały czasowe powinny być ustalone przez samych rodziców, którzy najlepiej znają swoje dzieci oraz mogą uwzględnić warunki domowe. Czas nauki domowej nie powinien stać się karą i nadmiernym obciążeniem dla dziecka.
Ułatw dziecku naukę
W ramach wspierania dzieci w nauce istotne jest, aby rodzic mógł ocenić czy zadanie, które dziecko wykonuje, jest dla niego wyzwaniem. Może też dostrzegać je, jako zbyt łatwe lub za trudne. Wielu uczniów, ma problemy z koncentracją. Na wykonanie zadań jest według nich zbyt mało czasu lub mają niezrozumiałą formę. Trzeba poznać przyczynę, aby ułatwić dziecku działanie.
Nie wyręczaj
W miarę możliwości wskazane jest pozostawienie przestrzeni do samodzielnej pracy dziecka. Należy uwzględnić jego umiejętności i zainteresowania. Dopiero w przypadku bariery w wykonaniu konkretnego ćwiczenia – służyć pomocą. Ustalmy, że dzieci poproszą o pomoc wtedy, gdy sobie nie poradzą. Podkreślmy, że do momentu wystąpienia trudności mają być samodzielne. Przy pojawieniu się wyzwań i przeszkód dzieci uczą się jak sobie z nimi radzić. Walcząc z własnymi frustracjami i pokonując je nabywają pewności siebie.
Kiedy nasze dzieci napotykają trudności, udzielmy im wsparcia. Musimy uwzględnić, że zdobywanie wiedzy przebiega w indywidualnym tempie, z prawem do pomyłek i zapominania. Nauka jest procesem, więc pojawiające się błędy są normalne. Dobrze jest, kiedy udzielimy dziecku wsparcia, mówiąc: „nic się nie stało”, „odpocznij chwilę”, „masz prawo tego nie wiedzieć”.
Wspieraj
Warunki, w których aktualnie się znajdujemy, są nietypowe. Sami przeżywamy niepewność i niepokój, wynikający z przebiegu wydarzeń. Nasze dzieci również zmagają się ze strachem, złością i oporem. Jest to zupełnie zrozumiałe i naturalne. W mediach i Internecie można spotkać się z mnóstwem informacji, które tylko potęgują uczucie lęku. Dziecko, stykając się z nimi, może poczuć się zagubione i przestraszone. Zakładając, że nie zawsze nam o tym powie, powinniśmy spokojnie z nim o tym porozmawiać. Dziecko najbezpieczniej poczuje się słysząc rzetelne informacje od własnego rodzica. W tym trudnym czasie rodzina, a zawłaszcza rodzice, są w stanie udzielić skutecznego wsparcia dzieciom. Wiedza i opanowanie są konieczne podczas trudnych rozmów. Pomocny może okazać się film – wywiad ze wskazówkami, dotyczącymi sposobu przeprowadzenia takiej rozmowy (https://liblink.pl/8Yfqlr9zmZ).
mgr Małgorzata Stiburska
mgr Aleksandra Szalek
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły