• Mnemotechniki - co to jest i jaką rolę odgrywają w naszym życiu?
   • Mnemotechniki - co to jest i jaką rolę odgrywają w naszym życiu?

   • 10.05.2022 07:32
   • Mnemotechniki to sposoby służące zapamiętywaniu, przechowywaniu i odtwarzaniu informacji. Sprawdzają się one zarówno podczas nauki do ważnego egzaminu, jak i w życiu codziennym, do zapamiętywania dat, imion czy list zakupów. Sprawdź, jaką rolę odgrywają mnemotechniki w procesie uczenia się oraz poznaj najpopularniejsze metody, dzięki którym poprawisz swoją pamięć, koncentrację oraz kreatywność.
   • Maj to bez wątpienia miesiąc niezwykle intensywny, kiedy konieczne jest podjęcie wzmożonego wysiłku w szkole. Zbliża się koniec roku, a tym samym wystawienie ocen, więc dla wielu osób będzie to dobry moment, by spróbować w jakiś sposób „zawalczyć” o jak najlepsze oceny na świadectwie. Co więcej, ósmoklasistów już za chwilę czekają egzaminy, podczas których będą musieli wykazać się swoją wiedzą, starając się o jak najlepsze wyniki, by dostać się do wymarzonych szkół.

    Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym nauka może stać się w znacznym stopniu łatwiejsza i – kto wie – może nawet całkiem przyjemna.

    By ułatwić naszym uczniom końcoworoczne zmagania szkole, chcielibyśmy zaprezentować kilka sprawdzonych i przydatnych mnemotechnik. Warto korzystać z nich nie tylko podczas nauki – należy pamiętać, że mnemotechniki to również rewelacyjna pomoc w życiu codziennym, gdy musimy zapamiętać liczne hasła, imiona nowo poznanych osób, czy nawet listę zakupów.

     

    Zacznijmy od tego, czym właściwie są mnemotechniki. Są to sposoby służące lepszemu zapamiętywaniu, przechowywaniu i odtwarzaniu informacji, a tym samym skracające proces nauki. W mnemotechnikach (inaczej technikach pamięciowych) wykorzystywane są trzy podstawowe zasady – skojarzenie, kontekst i wyobraźnia. Dzięki temu mnemotechniki nie tylko ułatwiają zapamiętywanie, ale też doskonale wpływają na zwiększenie kreatywności, wzmocnienie pamięci i koncentracji.

     

     

    Poniżej natomiast kilka przykładów mnemotechnik, które można wykorzystać podczas nauki (i nie tylko).

    • AKRONIMY – inaczej „skrótowce”. Ich wykorzystanie polega na stworzeniu nowego słowa lub wyrażenia, które będzie się składać z pierwszych liter wyrazów, które musimy zapamiętać. Dobrze zadbać o to, by powstałe słowo coś znaczyło (choć nie jest to konieczne). Jednym z przykładów może być tutaj słowo ADEK, które po rozszyfrowaniu stanie się witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach.

    • SYSTEM PIERWSZYCH LITER – metoda bardzo podobna do akronimów, jednak polega ona nie na stworzeniu skrótowca, ale całego (najlepiej humorystycznego) zdania, którego pierwsze litery tworzą grupę wyrazów. Na przykład: „Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek”, dzięki czemu możemy zapamiętać nazwy planet Układu Słonecznego, czyli kolejno: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun (oraz Pluton). Z kolei zdanie „Mama Dała Córce Bułkę Nasmarowaną Masłem Wiejskim” pomoże nam przypomnieć sobie kolejność przypadków w języku polskim – mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik i wołacz.

    • RYMY – w podobny sposób naukę może ułatwiać zastosowanie zabawnych rymów. Dzięki temu możemy zapamiętać np. zasady pisowni lub ważne reguły („Kto kreskuje -uje, ten dostaje dwóje”). Dzięki tej metodzie możemy również wymyślać własne wierszyki, które pomogą nam zapamiętać ważne w danej chwili informacje.

    • UKŁADY SKOJARZENIOWE – dzięki tej metodzie możemy znacznie ułatwić sobie zapamiętanie między innymi ważnych dat. Dość znanym przykładem może być zdanie „Na siedmiu górach piętrzy się Rzym”, które pozwoli nam zapamiętać rok 753 p.n.e., czyli właśnie powstanie Rzymu. Metodę układów skojarzeniowych można również połączyć z rymami, dzięki czemu zapamiętamy np., że Kolumb odkrył Amerykę w 1492 roku („Jeden cztery dziewięć dwa, Kolumb swe rzemiosło zna”).

    • METODA ŁAŃCUCHOWA – polega na wymyśleniu humorystycznej historyjki, w którą wpleciemy słowa do zapamiętania. Każdy element powinien łączyć się z kolejnym w taki sposób, w jaki łączą się ze sobą ogniwa łańcucha. Im bardziej barwna, zabawna i dynamiczna będzie nasza historyjka, tym łatwiej będzie ją zapamiętać.

    • PAŁAC PAMIĘCI – jest to najstarsza znana mnemotechnika, znana również pod nazwą „pokoju rzymskiego” lub „metody loci”. Dzięki niej (przy odpowiedniej wprawie) można bez większego problemu zapamiętywać nie tylko krótkie listy, ale nawet całe wykłady. Z początku warto jednak zacząć od kilku elementów i stopniowo doskonalić technikę, dodając kolejne. Metoda ta polega na wyobrażeniu sobie rzeczywistego lub wymyślonego miejsca, w którym umieścimy różne przedmioty kojarzące nam się z elementami, które musimy zapamiętać. Jak w niemal każdej poprzedniej metodzie, również i tutaj im bardziej barwne, abstrakcyjne i zabawne będą nasze przedmioty, tym łatwiej będzie je zapamiętać.

     

    Zachęcamy zarówno do korzystania z opisanych powyżej przykładów, jak i poszukiwania innych mnemotechnik – warto eksperymentować, by znaleźć tę, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. A kiedy już tak się stanie, nauka z pewnością będzie nie tylko łatwiejsza, ale również znacznie bardziej przyjemna.

     

    Dorota Łagnowska 

    pedagog

     

   • Wróć do listy artykułów
  •  Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 4
    im. Ignacego Jana Paderewskiego
    w Pruszczu Gdańskim

    Godziny pracy sekretariatu:
    ul. Kasprowicza 16 pn. - pt. 7.30 - 15.30
   • Szkoła Podstawowa nr 4
   • 58 682-20-24
    58 682-10-48
   • ul. Kasprowicza 16
    83-000 Pruszcz Gdański

    83-000 Pruszcz Gdański
    Poland
   • Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 4
    ul. Jana Kochanowskiego 8
    83-000 Pruszcz Gdański

    tel. 58 682-35-75
    e-mail: op@sp4gda.pl
 • Metamorfozy szkoły

   brak danych