• Ciekawostki

Solarygrafia

Ile może trwać wykonanie zdjęcia? Sekundę, czasami kilka sekund, a może dłużej? Czy jest możliwe, aby wykonanie zdjęcia trwało kilka miesięcy. Odpowiedź brzmi Tak. Fotografia otworkowa, Solarygrafia, fotografia solarna,  bo o niej właśnie mowa to technika negatywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie. Do tej techniki używa się aparatów otworkowych najczęściej tworzonych przez samych autorów oraz konstrukcji z obiektywami soczewkowymi.

Na terenie naszej szkoły  2 lutego zawisły dwa aparaty solarygraficzne, które będą naświetlane przez około 3 miesiące. Trzymajcie kciuki aby zdjęcia wyszły jak najlepiej. A efektami pochwalimy się pod koniec roku szkolnego.

Dzień Ziemi

Dnia 26 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr4 w Pruszczu Gdańskim odbyły się obchody Dnia Ziemi pod hasłem „Bliżej natury”. Poszczególne klasy przygotowały stanowiska ,na których przedstawiały naturalne środowiska życia na Ziemi (góry, łąka, Morze Bałtyckie, las, jezioro). Każda klasa stanęła na wysokości zadania i przygotowała prezentacje multimedialne, rebusy, krzyżówki i ciekawe zadania o mieszkańcach tych środowisk. Widzowie- uczniowie rozwiązując poszczególne zadania mogli zdobyć żetony, które procentowały oceną z przedmiotów przyrodniczych. Prezenterzy niektórych klas przygotowali krótkie przedstawienia, a kostiumy przedstawiające mieszkańców łąki, czy też Morza Bałtyckiego zapierały dech w piersi. Klasy gimnazjalne przygotowały eksperymenty przyrodnicze, które przybliżały zjawiska zachodzące w przyrodzie.

Odbył się także konkurs na najlepszy i najbardziej ciekawy plakat  o środowiskach naturalnych. Brały w nim udział wszystkie klasy Szkoły Podstawowej i gimnazjum.

Nauczyciele przyrody, geografii i biologii