- Informacje
- Aktualności
- Historia konkursu
- II Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny 2018
- III Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny 2019
- IV Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny 2021
- V Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny 2022
- VI Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny 2023
- VII Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny 2024
Historia konkursu
Po raz pierwszy konkurs przeprowadzony został 20 maja 2011 i wówczas był jedynie konkursem chemicznym organizowanym w naszej szkole - wówczas w Gimnazjum nr 4 przez nauczycielkę chemii - p. Renatę Lech. W pierwszej edycji konkursu bohaterką była Maria Skłodowska - Curie, a zadania konkursowe dotyczyły głównie zagadnień związanych z promieniotwórczością. Wówczas zwycięzcą konkursu został Piotr Trzciński.
Rok później konkurs odbył się po raz drugi i 4 czerwca 2012r. uczniowie rywalizowali poznając historię powstania układu okresowego pierwiastków chemicznych, a zatem bohaterem konkursu był Dymitri Mendelejew. W konkursie tryumfowała Dominika Trzcińska.
W roku 2013 w trzeciej edycji konkursu uczniowie musieli zmierzyć się z życiorysem i działalnością Ignacego Mościckiego. Wówczas po raz kolejny zwyciężczynią została Dominika Trzcińska.
W roku 2014 konkurs zmienił oblicze. Tym razem uczniowie musieli połączyć wiedzę z dwóch przedmiotów: fizyki i chemii, a głównym tematem ich zmagań była działalność Gabriela Fahrenheita oraz powstanie skal temperaturowych. Współorganizatorem konkursu została p. Renata Freda - nauczycielka fizyki. Wówczas w konkursie po raz trzeci najwyższą lokatę uzyskała Dominika Trzcińska.
W roku 2015 ponownie bohaterem konkursu została Maria Skłodowska - Curie. Tym razem jednak zadania konkursowe dotyczyły zarówno chemii jak i fizyki. W konkursie pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Bilicka.
Rok 2016 to dalszy rozwój konkursu dwuprzedmiotowego. W tym roku szkolnym hasłem przewodnim konkursu było zdanie: "Alessandro Volta – pionier badań nad elektrycznością". W tej edycji konkursu palmę pierwszeństwa wśród uczestników ponownie niosła Aleksandra Bilicka.
W roku 2017 organizatorki postanowiły rozszerzyć konkurs. Pod patronatem Burmistrza Pruszcza Gdańskiego odbył się po raz pierwszy konkurs miejski, w którym uczniowie Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 2 w Pruszczu Gdańskim próbowali sił zmagając się z pytaniami dotyczącymi działalności naukowej Michaela Faradaya. Zwycięzcą została Aleksandra Bilicka, a w zmaganiach szkół lepiej wypadło Gimnazjum nr 4.
W roku szkolnym 2017/2018 konkurs zyskał logo, które zaprojektował uczeń klasy 7d SP nr 4 - Stanisław Niziołek. Konkurs ponownie został objęty patronatem Burmistrza Pruszcza Gdańskiego - Janusza Wróbla. Do udziału zaproszono wszystkie szkoły pruszczańskie, a uczniowie stanęli do rywalizacji pod hasłem "Gabriel Fahrenheit i powstanie skal temperaturowych" w drugim już Miejskim Konkursie Chemiczno - Fizycznym. 9 kwietnia 2018r. odbył się finał konkursu z udziałem 16 uczniów z 4 szkół Pruszcza Gdańskiego. Zwycięzcą został Konrad Ślusarz z Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Uczniowie tej szkoły uzyskali również najlepszy wynik jako drużyna.
W dniu 4 kwietnia 2019r. odbył się III Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny pod hasłem "Życie i działalność naukowa Marii Skłodowskiej - Curie". Patronat nad konkursem objął Burmistrz Pruszcza Gdańskiego - p. Janusz Wróbel. Konkurs miał zasięg powiatowy i wzięło w nim udział 20 uczniów z 7 szkół powiatu gdańskiego. W etapie półfinałowym uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat życia i działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Cuire, aby zakwalifikować się do finału. Wszyscy uczniowie byli przygotowani i w finale znalazła się cała dwudziestka. Finał to sprawdzian wiedzy i umiejętności z chemii i fizyki. Uczestnicy konkursu przez 60 minut rozwiązywali zadania, aby już po krótkim czasie wyłoniony został zwycięzca. W roku szkolnym 2018/2019 zwycięzcą i laureatem konkursu został uczeń naszej szkoły - Dominik Smater.
Rok szkolny 2019/2020 nie był szczęśliwy dla organizatorów konkursu - z powodu pandemii Covid-19 IV edycja konkursu międzyszkolnego nie odbyła się w zaplanowanym terminie i została przesunięta na kolejny rok szkolny.
IV edycja Międzyszkolnego Konkursu odbyła się 23 kwietnia 2021 r. W powiatowym konkursie wzięli udział uczniowie 7 szkół powiatu gdańskiego. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Gdański - p. Stefan Skonieczny oraz Burmistrz Pruszcza Gdańskiego - p. Janusz Wróbel. Zwycięzcą konkursu upamiętniającego działalność Ignacego Mościckiego został Marcin Kucharski - uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim.
Rok 2022 został ogłoszony rokiem Ignacego Łukasiewicza. Dlatego w dniu 22 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się V Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny pod hasłem: "Ignacy Łukasiewicz - twórca przemysłu naftowego" o zasięgu powiatowym. Po raz kolejny honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Gdański - p. Marian Cichon oraz Burmistrz Pruszcza Gdańskiego - p. Janusz Wróbel. Zwycięzcą V edycji Międzyszkolnego Konkursu Chemiczno-Fizycznego został Michał Gurzyński - uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim.
VI Międzyszkolny Konkurs Chemiczno-Fizyczny odbył się 21 kwietnia 2023 r. i po raz pierwszy był konkursem o zasięgu wojewódzkim. Bohaterem tej edycji konkursu był Mieczysław Wolfke - pionier fizyki technicznej w Polsce. Ponownie honorowymi patronami konkursu zostali p. Marian Cichon - Starosta Gdański oraz p. Janusz Wróbel - Burmistrz Pruszcza Gdańskiego. W VI Miedzyszkolnym konkursie tryumfował Stanisław Narwojsz uczeń Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pruszczu Gdańskim.
W roku szkolnym 2023/2024 po raz siódmy uczniowie 9 szkół województwa pomorskiego spotkali się w SP nr 4, by rywalizować w ramach VII Międzyszkolnego Konkursu Chemiczno-Fizycznego pod hasłem "Stefan Drzewiecki - pionier żeglugi podwodnej i lotnictwa". Konkurs ponownie odbywał się pd patronatem Burmistrza Pruszcza Gdańskiego - p. Janusza Wróbla oraz Starosty Gdańskiego - p. Mariana Cichona. W dniu 18 kwietnia 2024 r. w rywalizacji wzięło udział 24 uczniów z 9 szkół województwa. W finale konkursu wyłoniono zwycięzcę, którym został Wiktor Osowski ze Szkoły Podstawowej im. I. Krasickiego w Straszynie.