Rock Our World
Rock Our World
ROCK OUR WORLD to międzynarodowy projekt, którego pomysłodawczynią jest Carol Anne McGuire – nauczycielka z Kalifornii. Program ten zrzesza wiele szkół ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Peru, Meksyku, Belgii i … Polski. Należy tu zaznaczyć, że nasza szkoła już od wielu lat jest jedynym reprezentantem kraju.
Czym się zajmują uczestnicy ROW?
Każdy półroczny sezon projektu ma inny temat przewodni i odpowiednie dla niego zadania. Tworzyliśmy min. międzynarodową książkę kucharską i program kulinarny, projektowaliśmy obuwie sportowe, pisaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki, robiliśmy zdjęcia w strojach ludowych, kręciliśmy wideoklipy i filmy animowane.
W każdym sezonie współtworzymy międzynarodowe utwory muzyczne, nad którymi pracują uczniowie z wielu krajów korzystając z programu GarageBand.
Najważniejszym elementem ROW są jednak wideokonferencje z partnerami z całego świata. Podczas tych sympatycznych rozmów dowiadujemy się, jak się żyje uczniom w USA, ile lekcji mają w Japonii, co lubią jeść nasi rówieśnicy z Chin. My także przedstawiamy im nasze tradycje, np. śmigus-dyngus, topienie marzanny, pokazujemy polskie pierogi i kiełbasę.
Co nam daje uczestnictwo w Rock Our World?
Trudno to zmierzyć i oszacować. Bardzo często z efektów ROW zdają sobie sprawę dopiero absolwenci naszej szkoły.
W czasie wirtualnych spotkań poznajemy ciekawych i sympatycznych ludzi, z którymi wymieniamy poglądy i doświadczenia. Dzięki temu stajemy się bardziej otwarci i odważniejsi.
Poruszamy wiele ważnych tematów, jak ochrona środowiska, tożsamość narodowa, tradycja, pierwsza pomoc.
Wykonując różne zadania poznajemy różnorodne programy komputerowe, np. do tworzenia filmów czy muzyki.
ROW to w końcu zyskanie większej motywacji do nauki języka obcego i aktywne jego użycie.
PRZYKŁADY EDYCJI ROW:
KINDNESS, CZYLI UPRZEJMOŚĆ
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie analizują temat UPRZEJMOŚCI.
W ramach programu odbywają się w szkole lekcje na temat przemocy rówieśniczej, tworzone są plakaty (także w języku angielskim), wpierane akcje, takie jak MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ UŚMIECHU.Łączymy się z uczniami ze Stanów Zjednoczonych w czasie wideokonferencji oraz tworzymy razem z nimi muzykę.
W planach mamy zajęcia na temat zasad savoir-vivre, konkursy i nagrywanie krótkich filmów instruktażowych.
EDYCJA CZYTELNICZA „WONDER”
W roku szkolnym 2016/2017 grupa chętnych uczniów wzięła udział w kolejnej edycji programu ROW, poświęconej lekturze powieści dla młodzieży „Wonder” R.J. Palacio. Gimnazjaliści, jak zawsze, mieli okazję uczestniczyć w wideokonferencjach z młodzieżą głównie ze Stanów Zjednoczonych. Rozmowy te tym razem dotyczyły głównie przeczytanej lektury (oczywiście po angielsku).
Zorganizowane zostały także działania towarzyszące głównej akcji, np. szkolny konkurs
ze znajomości powieści i użytego w niej słownictwa.Po zakończeniu projektu książki zostały przekazane bibliotece szkolnej i wypożyczane uczniom
w ramach dodatkowej pracy z języka angielskiego.SKETCHNOTES
W roku szkolnym 2015/2016 uczyliśmy się ciekawej metody uczenia się i zapamiętywania, czyli SKETCHNOTES – po polsku MAPY MYŚLI, MYŚLOGRAFIA.
Grupa naszych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum miała możliwość ćwiczenia pełni swoich umysłowych mocy, czyli umiejętności tworzenia SKETCHNOTES pod przewodnictwem gospodyni projektu Carol Anne McGuire z Kalifornii i jej instruktażowych filmików.
KONKURS MIĘDZYNARODOWY
Firma iStudent Media zorganizowała międzynarodowy konkurs, na który swoje notatki nadesłało ponad 100 uczniów z całego świata.
1 miejsce ex aequo zajęły:
Aleksandra Łapińska z klasy IIIb za notatkę na temat Henryka VIII z dynastii Tudorów oraz
Aleksandra Bilicka z klasy IIa za pracę o enzymach w układzie trawiennym.
Nagrodą za zdobycie I miejsca był iPad Mini
Anna Nehring z klasy VI za swoją pracę o muzyce zdobyła wyróżnienie.