HISTORIA

NAUCZYCIELE HISTORII POLECAJĄ

Audiobooki ciesza się dużą popularnością nie tylko wśród dorosłych, ale i dzieci.

Historia dla dzieci to seria 14 słuchowisk radiowych zrealizowanych w formie teatru radiowego z autorskimi tekstami, piękną muzyką i bogatą oprawą dźwiękową. Słuchowiska, teksty oraz nagrane piosenki.zamieszczone na  stronie internetowej można pobraćbezpłatnie.Więcej informacji o projekcie znajdziecie TUTAJ

smileyenlightenedsmileyenlightenedsmiley

Młodszych zapraszamy na stronę  http://www.zyraffa.pl/

W zakładce QUIZY miłośnicy historii sprawdzą swoją wiedzę, a czytając odpowiedzi dowiedzą się czegoś nowego.

smileyenlightenedsmileyenlightenedsmiley

Czy wiecie, jakie książki czytał Józef Piłsudski, jak był małym chłopcem? Co ma wspólnego pierścień św. Kingi z kopalnią soli w Wieliczce? Kiedy powstał Pałac Kultury i Nauki? Co to takiego biżuteria patriotyczna? Tego wszystkiego, a także wieli innych ciekawych rzeczy, można dowiedzieć się z najnowszego projektu Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii "Historia: zobacz".

smileyenlightenedsmileyenlightenedsmiley

Na portalu HISTORIA: POSZUKAJ dowiecie się, że dzieje Polski to nie tylko daty i bitwy, politycy i dowódcy. Poza „wielką polityką” rozwijała się literatura, sztuka, nauka, toczyło się życie codzienne mieszkańców wielkich ośrodków miejskich oraz spokojnych regionów na prowincji.

smileyenlightenedsmileyenlightenedsmiley

Dla nieco starszych...

Muzeum Historii Polski przygotowało grę internetową, która pozwoli uczestnikowi wcielić się w przedstawiciela rządu polskiego i na własnej skórze poczuć trudy negocjacji dyplomatycznych związanych z wojną 1920 roku.

Gracz wciela się w negocjatora wysyłanego na rozmowy z Francją, Rosją bolszewicką i Wielką Brytanią pod koniec 1919 i w 1920 roku. Podczas gry uczestnik może poznać zawiłe niuanse polityki międzynarodowej bezpośrednio związane z wojną polsko-bolszewicką.

Gracz ma wyznaczone cele, które musi osiągnąć w negocjacjach z każdym z ambasadorów. Od wypowiedzianych słów zależy, czy uda mu się przekonać ich do swoich racji.

W odpowiednich momentach gry dodane zostały animacje, które wprowadzą gracza w tło historyczne i przygotują do kolejnych tur rokowań. Całości dopełnia stylowa grafika i ciekawa muzyka skomponowana specjalnie dla tej gry.

Więcej: www.osamotnieni.muzhp.pl

smileyenlightenedsmileyenlightenedsmiley

„Pamięć ’39”, oparta na zasadach popularnej gry „Memory”, wprowadza uczniów w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi zdjęciami. Dołączona do gry broszura zawiera komentarz historyczny do poszczególnych fotografii. Zagraj online

smileyenlightenedsmileyenlightenedsmiley

„303” jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości. Zagraj online

smileyenlightenedsmileyenlightenedsmiley

Seria Czytam sobie. Kto uratował jedno życie... Historia Ireny Sendlerowej. Wyd. EGMONT. Tę historię opisała Ewa Nowak – autorka kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży, laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień literackich. https://egmont.pl/

Recenzja książki http://magicznyswiatksiazki.pl/

Wszystkie moje mamy Renaty Piątkowskiej to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.

Żródło opisu:https://www.wyd-literatura.com.pl/

Recenzja http://magicznyswiatksiazki.pl/

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!

To opis książki Anny Czerwińskiej- Rydel Listy w butelce.

Żródło opisu:https://www.wyd-literatura.com.pl/

Recenzja http://www.recenzjeksiazek.pl/

Troje francuskich twórców: Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël i David Evrard podjęło się niełatwego zadania – stworzenia komiksu dla najmłodszych czytelników, który opowiada o tym, jak podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa ratowała od śmierci żydowskie dzieci uwięzione w getcie warszawskim. Nie jest to ścisła biografia polskiej działaczki, która w 1965 roku została uznana przez instytut Jad Waszem za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. W odautorskiej nocie możemy przeczytać: „Irena Sendlerowa rzeczywiście istniała. Jej historia nas zafascynowała (…). Dostępne materiały nie podają tych samych informacji, czasem nawet sobie zaprzeczają. Przyjęliśmy więc założenie, że nie tworzymy prawdziwej biografii, ale wykorzystujemy fikcję, aby jak najlepiej przekazać ducha walki Ireny”.

 

       

Opis https://timof.pl/katalog/

        https://timof.pl/katalog/

Źródło opisu i recenzja https://dybuk.wordpress.com/

 

 

Wojenna odyseja Antka Srebrnego to seria komiksów wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Opowiada historię sympatycznego zawadiaki, 14-letniego, gdy go poznajemy, harcerza Antka,  zaczynającą  się w jego rodzinnym mieście Grodnie, we wrześniu 1939 roku. Wraz z kolegami szykuje się do walki z Niemcami. Tymczasem los sprawia, że musi walczyć z innym śmiertelnym wrogiem Polski – Sowietami.  Dziewiąta część Wojennej odysei Antka Srebrnego 1939‒1946 opisuje ostatni fragment przygód głównego bohatera i jego przyjaciela Romana.


Po wyrwaniu się z zasadzki NKWD w Gdańsku nawiązują kontakt z działaczami Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Z rozkazu ppłk. „Lotnego” biorą udział w niebezpiecznej misji ukrycia organizacyjnego archiwum, a następnie w przerzucie do ONZ memoriału opisującego zbrodnie sowieckie na terenie Polski. Wciąż ścigają się z czasem i tropiącym ich bez wytchnienia Timurem.

Do tej pory ukazało się 9 zeszytów.

Uzupełnieniem serii czterech pierwszych komiksów jest pakiet w skład którego wchodzą:

 • gra planszowa oparta na fabule komiksów – uzupełniona informacjami historycznymi i ikonografią;
 • dwustronne puzzle, które przedstawiają udział Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej;
 • zestaw naklejek na ubrania, prezentujący 12 naszywek noszonych przez żołnierzy SBSK, 2. Korpusu Polskiego oraz tzw. Cyrku Skalskiego
 • replika orzełka, którego nosili polscy żołnierze w Afryce i we Włoszech

źródło opisu: www.ipn.pl

Na podstawie komiksu Obrona Grodna z serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” powstał również film animowany.

Z serii POLSCY SUPERBOHATEROWIE Rotmistrz Witold Pilecki autorstwa Małgorzaty Strękowskiej -Zaremby. Z tej książki dowiesz się, jak żył i o co walczył rotmistrz Witold Pilecki. Kim byli jego przodkowie? Jak spędzał wakacje u dziadków w Sukurczach? Co robił w Wilnie? Jaką tajną misję otrzymał od dowódców Armii Krajowej? W jaki sposób stał się bohaterem narodowym?

źródło opisu: wyd. RM

Rycerze Lasu to pierwsza w Polsce książka o "żołnierzach wyklętych" dla dzieci.

Autorki Weronika Zaguła i Joanna Gajewska tak zachęcają do przeczytania swojej książki : Nie będzie tu smoków, księżniczek i czarów. Zabieramy Cię w podróż do prawdziwego świata. Bohaterowie, o których przeczytasz, byli tacy jak Ty. Może nawet nosili to samo imię. Dlaczego żyli w lesie? Przed kim się ukrywali? Chcemy opowiedzieć Ci historię niezwykłą, która mogła się wydarzyć. W tym tajemniczym lesie zapomnisz na chwilę o komputerze, grach. Zapomnisz nawet,  że czytasz ją w wygodnym fotelu. Będziesz czuł zapach ogniska, usłyszysz szum lasu, a na polanie zobaczysz ich – Żołnierzy Wyklętych.

źródło opisu: www.czasdzieci.pl

 

 

 

Zostań bohaterem komiksu i decyduj o swoich losach...

Komiksy paragrafowe to nowa na polskim rynku wydawniczym propozycja zabawy dla tych, którzy kochają tajemnice, ryzyko i wyzwania. Czytelnik, a zarazem gracz, zostaje dzięki nim bohaterem komiksu i tworzy własną fabułę. Wybiera postać, w którą chce się wcielić, i poruszając się pomiędzy ponumerowanymi kadrami, decyduje o jej losach.Jeśli chcesz się wcielić w postać jednego z trzech braci, którzy pragną porzucić życie na wsi i zostać rycerzami w służbie miłościwego króla Ludwipchełka polecamy lekturę pozycji Rycerze. Zostań bohaterem.

recenzję książki znajdziecie TUTAJ

źródło opisu: http://foxgames.pl

 

Książka Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy Anny Dziewit- Meller przedstawia historię z  perspektywy dziewcząt i kobiet, a zaczyna się tak...

Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii w zanadrzu. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być jak one.
W książce występują:
Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania styczniowego
Izabela Czartoryska – niestrudzona kolekcjonerka osobliwości
Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki
Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda
…i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa „niemożliwe”!

recenzję książki znajdziecie TUTAJ

źródło opisu: https://www.znak.com.pl

 

Powieść Katarzyny Ryrych Tylko dla twoich oczu udowadnia, że historię tworzą zwykli ludzie w niezwykłych okolicznościach...

Koniec XVI wieku. Gdzieś w Polsce ojciec dwunastoletniego Jakuba przegrywa w kości kalekiego syna z wędrownym kuglarzem. Mistrz Avius – nowy opiekun chłopca, odkrywa w nim niezwykłą ciekawość świata i żądzę wiedzy. Uczy go wszystkiego, począwszy od sztuki czytania i pisania, aż do zrozumienia mechanizmów władzy, rządzących tym światem. Avius jest nie tylko kuglarzem. To członek tajnego stowarzyszenia, legitymujący się tajemniczym medalionem 007. Wypełnia sekretne misje na zlecenie możnych tego świata. Jakub pod okiem mistrza zdobywa wiedzę i doświadczenie, które w znacznym stopniu pozwalają mu uwolnić się od kalectwa. Odtąd będzie mu jednak towarzyszyło śmiertelne niebezpieczeństwo – wiedza, jaką zdobywa, ma swoją cenę…

Powieść Katarzyny Ryrych prowadzi czytelnika przez mroczne zaułki Krakowa i Pragi. Zaskakujące zwroty akcji i realistyczny koloryt tamtych czasów powodują, że trudno oderwać się od lektury.

recenzję książki znajdziecie TUTAJ

źródło opisu: https://www.wyd-literatura.com.pl

 

KRÓL???... a jednak

Z Bożej łaski Jadwiga, król  to świetnie napisana książka autorstwa Zuzanny Orlińskiej, przedstawiająca w barwny sposób dzieje Jadwigi Andegaweńskiej. Poznajemy ją na kilka dni przed koronacją na polską królową, rozstajemy się z nią w dniu ślubu z Jagiełłą. Autorka ukazała Jadwigę nie jako poważną królową i świętą, ale jako zagubioną w zupełnie nowym świecie dziewczynkę, która dorasta do powierzonej jej roli. Zuzanna Orlińska odkryła przed nami ludzką twarz Jadwigi. (...)

Choć narracja poprowadzona jest wielotorowo, czytelnik z łatwością kojarzy zdarzenia i postaci. Poznajemy towarzyszące im uczucia, miotające nimi wątpliwości, ich lęki i nadzieje. Zapoznajemy się z ich codziennym życiem na dworze i z tajnikami gry politycznej, w której biorą udział.

z recenzji mediewisty, dr hab. Bożeny Czwojdrak,
Instytut Historii UŚ

Book trailer - "Z Bożej łaski Jadwiga, król" from Mikolaj Kamler on Vimeo.

recenzję książki znajdziecie TUTAJ

źródło opisu: https://www.wyd-literatura.com.pl/

 

Kolejny ciekawy film... tym razem opowiada o obrazie "Bitwa pod Grunwaldem" namalowany w technice olejnej na płótnie, został ukończony przez Jana Matejkę w 1878 roku, a prace nad nim trwały blisko 6 lat. Od tego czasu był prezentowany w różnych galeriach Europy, m.in. w Wiedniu, Warszawie, Petersburgu, Berlinie, Londynie, Paryżu, Lwowie, Bukareszcie, Moskwie. Ukryty pod ziemią przetrwał II wojnę światową. W sierpniu 1945 roku Bitwę przewieziono do gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, skąd trafiła do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie znajduje się do dziś.

 

Odwieczna puszcza ciągnąca się po horyzont. Pomiędzy drzewami widać małą polanę skąpaną w promieniach słonecznego światła. W światło wchodzi woj dzierżący włócznię, którą wbija w sam środek polany. Zrywa się huraganowy wiatr, a w miejscu, w które wbito włócznię, wyrasta wczesnośredniowieczne miasto... Tak zaczyna się ośmiominutowa animowana wyprawa przez tysiącletnią historię Polski - od Państwa Piastów po obrady Okrągłego Stołu i upadek komunizmu. Projekt zrealizowano jednocześnie w dwóch wersjach: zwykłej 2D i stereoskopowej 3D. Na Animowaną historię Polski składa się około 90 ujęć,    w których dostrzec można w sumie 900 unikalnych postaci. Do ich stworzenia użyto ponad czterdziestu "postaci klocków", czyli modułów głów, torsów, rąk, uzbrojenia itp. Na potrzeby filmu stworzono ponad 150 ręcznie malowanych teł, z których kilkadziesiąt wykorzystano. Reżyserem tego dzieła jest Tomasz Bagiński.

źródło opisu www.filmweb.pl

 

A to historia...

Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów, autorstwa Grażyny Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczko i Pawła Wakuły to pierwsza pozycja z serii „Zdarzyło się w Polsce”. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów, widziane oczami zwyczajnych ludzi: wojów, kupców i kmieci – naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Piastowskich orłów stanie się świadkiem chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszył Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w najważniejszych chwilach ich życia… i śmierci.

recenzję książki znajdziecie TUTAJ

źródło opisu: https://www.wyd-literatura.com.pl

 

Fantastyczna animacja

Drzwi Gnieźnieńskie - Drzwi Świętego Wojciecha

 

 

 

Już wkrótce w szkolnej bibliotece...

Jagiełło pod prysznicem Pawła Wakuły to pełna humoru opowieść o polskich władcach, która zaciekawi nawet tych, którzy dotąd uważali, że historia jest nudna jak flaki z olejem. Przekonają się, że prawdziwa historia Polski obfituje w wydarzenia, których nie wymyśliliby scenarzyści Gry o tron, pełna jest zdrad, ucieczek, braterskich kłótni, przemyślnych forteli i krwawych bitew. Dowiedzą się, że nasi królowie i książęta byli ludźmi z krwi i kości, że zdarzali się wśród nich bohaterowie i tchórze, grzesznicy i święci, patrioci i zwyczajni zdrajcy.

To lektura dla tych, którzy nie lubią wkuwania dat, ale chcą wiedzieć, dlaczego Bolesław Chrobry kazał swoim poddanym wyrywać zęby, z jakiego powodu Bolesław Krzywousty kazał oślepić brata, po co Zygmunt August spotykał się z czarnoksiężnikiem Twardowskim, czy Jan Sobieski lubił kawę po wiedeńsku i co łączyło Jana Kazimierza z więźniem w żelaznej masce.
Dzięki tej książce przekonacie się, że historia da się lubić!

recenzję książki znajdziecie TUTAJ

 

 

 

 

Najmłodszym i młodszym grę edukacyjną „Polak Mały”. Proste zasady- za pomocą puzzli, które można również wykorzystać do zabawy w memory, pomagają zapoznać się z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami hymnu.

Polak_maly_instrukcja.pdf

recenzję znajdziecie TUTAJ

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 4
  ul. Kasprowicza 16
  83-000 Pruszcz Gdański
 • 58 682-20-24
  58 682-10-48

Galeria