• Rock Our World

ROCK OUR WORLD to międzynarodowy projekt, którego pomysłodawczynią jest Carol Anne McGuire – nauczycielka z Kalifornii. Program ten zrzesza wiele szkół ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Peru, Meksyku, Belgii i … Polski. Należy tu zaznaczyć, że nasza szkoła już od wielu lat jest jedynym reprezentantem kraju.

Czym się zajmują uczestnicy ROW?

Każdy półroczny sezon projektu ma inny temat przewodni i odpowiednie dla niego zadania. Tworzyliśmy min. międzynarodową książkę kucharską i program kulinarny, projektowaliśmy obuwie sportowe, pisaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki, robiliśmy zdjęcia w strojach ludowych, kręciliśmy wideoklipy i filmy animowane.

W każdym sezonie współtworzymy międzynarodowe utwory muzyczne, nad którymi pracują uczniowie z wielu krajów korzystając z programu GarageBand.

Najważniejszym elementem ROW są jednak wideokonferencje z partnerami z całego świata. Podczas tych sympatycznych rozmów dowiadujemy się, jak się żyje uczniom w USA, ile lekcji mają w Japonii, co lubią jeść nasi rówieśnicy z Chin. My także przedstawiamy im nasze tradycje, np. śmigus-dyngus, topienie marzanny, pokazujemy polskie pierogi i kiełbasę.

Co nam daje uczestnictwo w Rock Our World?

Trudno to zmierzyć i oszacować. Bardzo często z efektów ROW zdają sobie sprawę dopiero absolwenci naszej szkoły.

W czasie wirtualnych spotkań poznajemy ciekawych i sympatycznych ludzi, z którymi wymieniamy poglądy i doświadczenia. Dzięki temu stajemy się bardziej otwarci i odważniejsi.

Poruszamy wiele ważnych tematów, jak ochrona środowiska, tożsamość narodowa, tradycja, pierwsza pomoc.

Wykonując różne zadania poznajemy różnorodne programy komputerowe, np. do tworzenia filmów czy muzyki.

ROW  to w końcu zyskanie większej motywacji do nauki języka obcego i aktywne jego użycie.

PRZYKŁADY EDYCJI ROW:

KINDNESS, CZYLI UPRZEJMOŚĆ

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie analizują temat UPRZEJMOŚCI.
          W ramach programu odbywają się w szkole lekcje na temat przemocy rówieśniczej, tworzone są plakaty (także w języku angielskim), wpierane akcje, takie jak MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ UŚMIECHU.

Łączymy się z uczniami ze Stanów Zjednoczonych w czasie wideokonferencji oraz tworzymy razem z nimi muzykę.

W planach mamy zajęcia na temat zasad savoir-vivre, konkursy i nagrywanie krótkich filmów instruktażowych.

EDYCJA CZYTELNICZA „WONDER”

W roku szkolnym 2016/2017 grupa chętnych uczniów wzięła udział w kolejnej edycji programu ROW, poświęconej lekturze powieści dla młodzieży „Wonder” R.J. Palacio. Gimnazjaliści, jak zawsze, mieli okazję uczestniczyć w wideokonferencjach z młodzieżą głównie ze Stanów Zjednoczonych. Rozmowy te tym razem dotyczyły głównie przeczytanej lektury (oczywiście po angielsku).

Zorganizowane zostały także działania towarzyszące głównej akcji, np. szkolny konkurs
          ze znajomości powieści i użytego w niej słownictwa.

Po zakończeniu projektu książki zostały przekazane bibliotece szkolnej i wypożyczane uczniom
          w ramach dodatkowej pracy z języka angielskiego.

SKETCHNOTES

W roku szkolnym 2015/2016 uczyliśmy się ciekawej metody uczenia się i zapamiętywania, czyli SKETCHNOTES – po polsku MAPY MYŚLI, MYŚLOGRAFIA.

Grupa naszych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum miała możliwość ćwiczenia pełni swoich umysłowych mocy, czyli  umiejętności tworzenia SKETCHNOTES pod przewodnictwem gospodyni projektu Carol Anne McGuire z Kalifornii i jej instruktażowych filmików.

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Firma iStudent Media zorganizowała międzynarodowy konkurs, na który swoje notatki nadesłało ponad 100 uczniów z całego świata.

1 miejsce ex aequo zajęły:

Aleksandra Łapińska z klasy IIIb za notatkę na temat Henryka VIII z dynastii Tudorów oraz

Aleksandra Bilicka z klasy IIa za pracę o enzymach w układzie trawiennym.

Nagrodą za zdobycie I miejsca był iPad Mini

Anna Nehring z klasy VI za swoją pracę o muzyce zdobyła wyróżnienie.