• ZAPISANIE DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ:

Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko do świetlicy szkolnej, zobowiązani są do wypełnienia deklaracji świetlicowej, którą otrzymują u wychowawczyń świetlicy szkolnej.

OGÓLNE CELE I ZAŁOŻENIA PRACY ŚWIETLICY W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Głównym celem świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom uczęszczającym do świetlicy dobrze zorganizowanej opieki  zarówno przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi jak i po ich zakończeniu.

Uczniowie mają zapewnioną  opiekę w świetlicy szkolnej w godzinach:

OGÓLNE CELE I ZAŁOŻENIA PRACY ŚWIETLICY W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

•             Zaspokojenie potrzeb wychowanków w zakresie zorganizowanej opieki dla dzieci.

•             Przygotowanie dziecka do samodzielności.

•             Propagowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie właściwych nawyków zdrowotnych.

•             Wpajanie szacunku dla tradycji, historii oraz symboli narodowych.

•             Uczenie właściwych, bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach.

•             Właściwe i bezpieczne korzystanie z dóbr przyrody.

•             Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji, talentów oraz ich twórczego wykorzystania.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

•             Realizacja zadań dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczych szkoły.

•             Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno - moralnej (odpowiednie zachowanie w szkole, w domu i środowisku lokalnym).

•             Organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności  w nauce.

•             Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrabianie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy.

•             Rozbudzanie i rozwój zainteresowań, zdolności oraz dociekliwości poznawczej.

•             Propagowanie reguł komunikacji interpersonalnej oraz kształtowanie wrażliwości uczuciowej uczniów.

•             Kształtowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, budowanie motywacji do zachowań  prozdrowotnych.

ZADANIA ŚWIETLICY:

•             Zapewnienie wychowankom opieki w godzinach ustalonych w porozumieniu z rodzicami.

•             Wytwarzanie dobrego klimatu do nawiązywania kontaktów dziecka z nauczycielem.

•             Niesienie pomocy w uzupełnianiu braków wychowania rodzinnego i środowiskowego.

•             Opieka, pomoc i rada w każdej sytuacji, która przysparza dzieciom istotnych trudności.

•             Organizowanie korzystania z wyżywienia – obiady szkolne.

•             Organizowanie odpoczynku czynnego, ruchu (jeśli to możliwe na świeżym powietrzu).

•             Organizowanie nauki i właściwej pomocy, tak aby całość zadań domowych wychowankowie objęci pomocą wykonywali na miejscu.

•             Wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji (muzycznej, artystycznej i ruchowej).

•             Organizowanie konkursów świetlicowych i szkolnych dających możliwość szerszego udziału wychowanków w życiu szkoły oraz prezentacji na forum szkoły.

•             Stała i systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.

•             Udział świetlicy w życiu społecznym szkoły i środowiska lokalnego.

•        Organizowanie zajęć nauczania języka polskiego dla obcokrajowców.

FORMY I METODY PRACY

•             Zajęcia manualne, plastyczne, techniczne (zabawy konstrukcyjne, układanki, puzzle, malowanie farbami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie, sklejanie, wyklejanie, modelowanie, origami itp.)

•             Zajęcia muzyczne, ruchowe z elementami choreografii (zabawy taneczne, zabawy ruchowe przy muzyce itp.)

•             Żywe słowo, teatralne formy pracy (pisanie bajek, opowiadań, zabawy z zastosowaniem dramy, programy artystyczne, inscenizacje, przedstawienia itp.)

•             Zajęcia sportowo – turystyczne (gry i zabawy sportowe, zabawy relaksujące, wyciszające, ćwiczenia gimnastyczne w sali i na boisku szkolnym, wycieczki itp.)

•             Zajęcia czytelniczo- medialne (czytanie prasy dla dzieci, bajek, baśni, opowiadań, wierszy, oglądanie programów i filmów edukacyjnych, korzystanie z programów komputerowych itp.)

•             Zajęcia wzbogacające posiadane wiadomości, profilaktyczne (rozmowa, pogadanka, gry dydaktyczne i edukacyjne, zabawy tematyczne, karty pracy itp.)

•             Zajęcia inspirujące rozwój różnorodnych zainteresowań i pasji (zabawy tematyczne, konkursy, quizy, układanie i rozwiązywanie krzyżówek, zagadek)

•             Zajęcia o charakterze korekcyjno – kompensacyjnym, terapeutycznym i wyrównawczo – dydaktycznym (zajęcia w grupie, ćwiczenia grafomotoryczne, odrabianie prac domowych, karty pracy, gry dydaktyczne itp.)