• Szkoła Promująca Zdrowie - “Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje.”- w trosce o zdrowie psychiczne.

     • Rozmowa to niedoceniany a jednak najprostszy środek terapeutyczny.

      W dniach 15 - 21 listopada otwarcie porozmawiajmy o tym, co czujemy. Nazwijmy emocje, które nam towarzyszą. Rozmawiajmy o naszych lękach, niepokoju, bezradności i przygnębieniu oraz sprawach, które nas złoszczą.

      Rozmawiajcie z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami, których darzycie sympatią i zaufaniem. Skorzystajcie z pomocy szkolnych specjalistów, którzy w tych dniach poprowadzą zajęcia profilaktyczne "Rola emocji" dla klas młodszych oraz “Niewidzialne rany” dla klas VII-VIII. W szkole odbędzie się szkolenie dla nauczycieli odnośnie zachowań suicydalnych oraz pedagogizacja rodziców.

     • Akcja "Nie jest kolorowo"

     • Przedłużamy zbiórkę  akcji NIE JEST KOLOROWO" 

       

      Drodzy Rodzice i  Uczniowie

       

      Do 22 listopada zostaje przedłużona zbiórka akcji " Nie jest kolorowo"

       

      Nadal zbieramy materiały papiernicze tj, zeszyty, bloki, kredki, farby, kleje, plastelinę.....na RZECZ POLSKICH DZIECI Z KRESÓW

      Materiały można wkładać do kartonu przy wejściu do szkoły. Przynieść do swoich wychowawców lub do sal 202 i 203 na drugim piętrze.

      Akcja trwa do 22 listopada 2021 roku.

       

     • Szkoła do hymnu!

     • Po raz czwarty zachęcamy Uczniów i Nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

      !!! Z uwagi na trwający stan epidemii zalecamy odśpiewanie hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Klasy, które w środę, 10 listopada br. będą pracowały w trybie zdalnym zachęcamy do odśpiewania hymnu w formie on-line.

      MEiN_"Szkoła do hymnu!"

    • Komunikat Dyrektora Szkoły
     • Komunikat Dyrektora Szkoły

     • Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie,

      w związku ze wzrostem zakażeń wirusem COVID-19 oraz na podstawie § 1 ust. 17 i ust. 18 Organizacji zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla uczniów Szkoły w roku szkolnym 2021/2022 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 w Szkole Podstawowej nr 4 im. I. J. Paderewskiego w Pruszczu Gdańskim wprowadzonej Zarządzeniem nr 1/2021/2022 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. I. J. Paderewskiego w Pruszczu Gdańskim, Dyrektor Szkoły przypomina:

      „… 17. Obowiązkiem rodzica jest zaopatrzenie ucznia w maseczkę do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz przestrzeni publicznej.

      18. W czasie przebywania poza salą lekcyjną uczniowie noszą maseczki w ogólnodostępnych przestrzeniach zamkniętych szkoły o ile nie można zachować dystansu społecznego – minimum 1,5m…”

       

      Z góry dziękujemy za wsparcie i wyrozumiałość w tak trudnym dla nas wszystkich okresie.

      Z wyrazami szacunku

      Dyrekcja Szkoły

     • Ignacy Jan Paderewski jakiego nie znacie

     • Ignacy Jan Paderewski to nie tylko świetny kompozytor i wybitny pianista, ale także charyzmatyczny polityk, dobroczyńca, aktor, a także… właściciel winnicy! Tak, tak, pan Ignacy to niezwykle ciekawa osobowość. 

      Chociaż od zawsze podobała mu się gra na fortepianie, zanim Ignacemu pozwolono ćwiczyć na tym instrumencie wcześniej uczył się gry aż na sześciu (!) innych: flecie, oboju, klarnecie, helikonie, skrzypcach i wiolonczeli. Był tytanem pracy, na ćwiczeniu spędzał kilkanaście godzin dziennie.

      Niewielu muzyków „klasycznych” zyskuje sobie za życia sławę tak wielką jak Paderewski. W Stanach Zjednoczonych, gdzie koncertował najczęściej, je

      go popularność dorównywała wykonawcom muzyki popularnej: Elvisowi Presleyowi i Beatlesom. Ameryka wręcz oszalała na jego punkcie, a nazwisko Paderewskiego zostało umieszczone w słynnej Alei Sław w Hollywood.

      Paderewski miał swój prywatny wagon kolejowy, którym przemieszczał się po USA podczas tournée koncertowych. W zasadzie należy powiedzieć, że był to cały pociąg z komfortowo urządzonym salonem z fortepianem do ćwiczeń i dodatkowym miejscem dla zapasowego fortepianu, biblioteką, sypialnią i jadalnią. Na zapleczu znajdowała się kuchnia obsługiwana przez najlepszych kucharzy. Pociąg miał także dodatkowe wagony dla osób towarzyszących Paderewskiemu w podróży – bowiem oprócz znajomych zawsze byli z nim sekretarz, lokaj, fotograf, stroiciel czy tragarze. Miał rozmach pan Ignacy!

      Ignacy Jan Paderewski jest „najdroższym” polskim kompozytorem. Jego podobizna pojawiła się na banknocie z 1993 roku o dwumilionowym nominale. Oprócz Paderewskiego na polskich banknotach widniały także podobizny Stanisława Moniuszki (1000 zł) i Fryderyka Chopina (5000 zł).

      Paderewski trafił do Księgi rekordów Guinessa jako pianista o najwyższych dochodach w historii.

      Kompozytor miał przysłowiową żyłkę przedsiębiorcy. W swojej ogromnej posiadłości w Stanach Zjednoczonych uprawiał śliwy, orzechy włoskie i migdały. Największe zyski przyniosła mu jednak założona winnica. Tak, nasz pianista i kompozytor był także producentem wina!

      Paderewski był filantropem (to trudne słowo używane do określania osób udzielających pomocy materialnej ubogim lub pracujących społecznie bez honorarium). Oprócz pomocy pojedynczym osobom, organizował bardziej spektakularne akcje. Cały dochód z koncertu w Madison Square Garden (to ogromna hala sportowo-widowiskowa w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych), na którą przyszło aż 16 tysięcy słuchaczy, przekazał dla bezrobotnych amerykańskich muzyków.

      Od roku 1961 w Bydgoszczy odbywa się co trzy lata Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Najbliższy, 12. planowany jest w 2022 roku.

      Na tym obrazku znalazły się przedmioty związane z życiem i twórczością Ignacego Jana Paderewskiego: 

      rolka filmu – dzisiaj powiedzielibyśmy o Ignacym Janie Paderewskim, że jest kinomaniakiem, lubił kino do tego stopnia, że dał się nawet namówić do występu w jednym z nich; zagrał samego siebie

      wino – Paderewski był posiadaczem winnic

      cygaro – jedną ze słabości kompozytora było palenie cygar

      fortepian – Paderewski nie tylko komponował, był także świetnym pianistą

      pekińczyk – kompozytor otrzymał w prezencie od cesarza Chin pekińczyka o imieniu Ping Lung, Paderewski tego psa uwielbiał i nawet odwołał koncert, gdy pupil się rozchorował

      zwinięty rulon papieru – Ignacy Jan Paderewski był wybitnym politykiem i dyplomatą, stąd w jego dłoniach nota dyplomatyczna

       

      Ignacy Jan Paderewski_kolorowanka

       

      źródło:Polskie Wydawnictwo Muzyczne 

      @nko

  •  Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 4
    im. Ignacego Jana Paderewskiego
    w Pruszczu Gdańskim

    Godziny pracy sekretariatu:
    ul. Kasprowicza 16 pn. - pt. 7.30 - 15.30
   • Szkoła Podstawowa nr 4
   • 58 682-20-24
    58 682-10-48
   • ul. Kasprowicza 16
    83-000 Pruszcz Gdański

    83-000 Pruszcz Gdański
    Poland
   • Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 4
    ul. Jana Kochanowskiego 8
    83-000 Pruszcz Gdański

    tel. 58 682-35-75
    e-mail: op@sp4gda.pl
 • Metamorfozy szkoły

   brak danych